BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mindenkit próbálnak nyugtatni a kínaiak

Kína devizatartalékai stabilak, bőségesek, mértéke reális - jelentette ki a kelet-ázsiai ország jegybankjának kormányzó-helyettese a kínai parlament, illetve a népfront ülésszakához kötődő sajtóértekezletén Pekingben.

Kína devizatartalékai a legmagasabbak a világon, megfelelnek a Nemzetközi Valutaalap likviditási szabványainak, gazdasági alapjai pedig szilárdak -  közölte Ji Kang, az ország jegybankjának kormányzó-helyettese  A határokon átnyúló tőkemozgásokat kezelhetőnek tartják.

Ji azért igyekezett megnyugtatni hallgatóságát, mert korábbi hírek szerint januárban a devizatartalékok 99,5 milliárd dollárral, az elmúlt több mint 3 év legalacsonyabb szintjére, 3230 milliárd dollárra csökkentek, miután decemberben is rekordmértékű fogyást könyveltek el. A devizatartalékok 2014 közepétől számítva 762 milliárd dollárral apadtak, ami több mint Svájc éves bruttó hazai terméke.

Elemzők további csökkenéssel számolva úgy vélik, februárban 3200 milliárd dollárra csökkent a devizatartalékok értéke.

A devizatartalékból 2015-ben 500 milliárd dollárt használtak fel, s ennek az összegnek a nagyobb része "kínai állampolgárokhoz és vállalatokhoz került" - jelentette ki Ji a Hszinhua hírügynökség jelentése szerint. Tájékoztatóján azt is leszögezte, hogy a kínai jegybank a lassuló növekedés dacára sem készül nulla, vagy negatív alapkamat bevezetésére.

Lou Vej kínai pénzügyminiszter közölte, azzal számolnak, hogy a költségvetési bevételek növekedése lassul, de még így is marad mozgástér a kormányzati adósság növelésére. A gazdasági növekedés ösztönzésére és a szerkezeti reformok megvalósításának érdekében Kína mérsékelten emelheti a költségvetési hiány GDP-arányos mértékét. A tervek szerint a GDP 3 százalékára nő idén a deficit a tavalyi 2,3 százalékról.

Lou utalt arra is, hogy az állami bankok nyereségessége visszaesett, különösen a nem teljesítő hitelek nagy mértéke miatt. Jelezte, hogy a pénzügyi tárca ennek megfelelően segítséget fog a számukra nyújtani.

Hszü Sao-si, a Nemzeti Fejlesztési- és Reformbizottság elnöke határozottan állította, hogy a kínai gazdaság növekedésének lassulása fokozatos lesz, nem lesz "kemény landolás", az ezzel kapcsolatos jóslatok nem teljesülnek be - jegyezte meg. Úgy vélte, hogy a túlkapacitásokkal küzdő iparágak leépítési folyamata nem jár együtt olyan elbocsátási hullámmal, mint az 1990-es évek elején, amikor állami vállalatok ezreit zárták be. Akkor becslések szerint 30 millió ember vesztette el az állását.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.