BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs nyomás alatt a Fed

Nem tudott látványos javulásról beszámolni január–februárra a Federal Reserve legfrissebb gazdasági helyzetjelentése (az úgynevezett Beige Book), amelyet a 12 regionális Fed szakértőinek a körzetükben készített interjúi alapján állítanak össze. A 12 körzet egyikéből se jelentettek erőteljes gazdasági növekedést: hatan szerény vagy mérsékelt bővülést produkáltak, míg az előző Beige Bookban még kilencen voltak ilyenek. Három körzetben vegyesnek ítélték meg a helyzetet, kettőben stagnálást láttak, és egy olyan körzet is akadt – éppen a mostani jelentést összeállító Kansas City –, ahonnan a gazdasági tevékenység némi lanyhulását jelentették.

A kilátásokat illetően még óvatosabbak a megkérdezettek, csak néhány cégnél tekintenek kifejezetten derűsen a jövőbe (köztük egy országos ingatlaniroda-hálózat is). A pénzpiaci volatilitást több helyen is megemlítették a fogyasztási kiadások visszafogásának okaként, a kínai gazdasággal kapcsolatos aggályok viszont alig merültek fel.

Az évente nyolcszor kiadott beszámolónak most az ad különös súlyt, hogy a Fed nyíltpiaci bizottsága március 15–16-án tartja következő kamatdöntő ülését. A decemberi 25 bázispontos kamatemeléskor még azt sugallta a bizottság, illetve a Fed elnöke, Janet Yellen, hogy akár már idén márciusban sor kerülhet a következőre – erre most lényegében senki se számít, elsősorban az év eleji globális piaci felfordulás, valamint a nem elég robusztus makromutatók miatt. Nincs olyan inflációs nyomás, amely gyorsan újabb lépésre ösztökélné a Fedet: a 12 körzetből elég vegyes béremelkedésekről számoltak be, a fogyasztói árak lényegében nem változtak. A Reuters szerint sok elemző úgy látja, hogy a következő kamatemelés júniusban jöhet, az azonban szinte teljesen kizárható – emlékeztetnek más hírügynökségek is –, hogy idén csakugyan meglesz a tavaly év végén kilátásba helyezett négy kamatemelés. A határidős jegyzések alapján most annak van nagyjából kétharmados esélye, hogy egyszer szigorít a Fed 2016-ban.

A munkaerőpiac rendben van

Váratlanul emelkedett az először munkanélküli-segélyt kérők száma az USA-ban a múlt héten, 6 ezer fővel, 278 ezerre nőtt a létszám, az elemzői várakozások 271 ezerről szóltak. A segélykérők száma így is már 52. hete maradt 300 ezer alatt (ez a szint jelzi a munkaerőpiac robusztus erősödését).

A kevésbé volatilis négyhetes mozgóátlag ráadásul 270 250 főre csökkent, ez tavaly november óta a legkevesebb. Más adat is azt mutatja, hogy a munkaerőpiac miatt egyelőre nem kell aggódnia a Fednek: februárban 18 százalékkal zuhant az elbocsátottak száma.

A kevésbé volatilis négyhetes mozgóátlag ráadásul 270 250 főre csökkent, ez tavaly november óta a legkevesebb. Más adat is azt mutatja, hogy a munkaerőpiac miatt egyelőre nem kell aggódnia a Fednek: februárban 18 százalékkal zuhant az elbocsátottak száma.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.