BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vízválasztónál a tőzsdék

Jelentős emelkedésen vannak túl a tőzsdék a február eleji mélyponthoz képest, szakértők szerint hamarosan eldőlhet, hogy ez csak egy medvepiaci korrekció-e. A befektetők újabb jelekre várnak, most leginkább az ECB-től.

Világszerte felpattantak a tőzsdék a héten a február 11-i idei mélypontról, az egyik legnagyobb zuhanást bemutató index, a német DAX például 12 százalékkal emelkedett az elmúlt 15 kereskedési nap során. A hangulat továbbra is törékeny, a befektetők félnek egy újabb mélyrepüléstől, bár a félelemindexnek is nevezett, a volatilitást mérő VIX idei mélypontjára esett, és az olajnál sincsenek nagy kilengések.

A pesszimisták szerint azonban semmi nem oldódott meg az év eleji problémák közül. A gazdasági növekedési kilátások siralmasak, a vállalati csődök esélye magas, a bankrendszer profitkilátásai gyengék. Forián Szabó Gergely szerint viszont még nem dőlt el, lesz-e komolyabb törés a gazdasági növekedésben és a tőkepiacokon. A Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója úgy látja, hogy van már sérülés, érzékelhetően romlottak a növekedési kilátások, de a piacok bizalma a jegybankokban nem omlott még össze. Vízválasztóhoz érkeztünk, megvoltak az első sokkok, megvolt a fellélegzés is. Most dől el, hogy visszamegyünk-e a kilábalás pályájára, vagy újabb lefordulás következik – tette hozzá. A befektetők többsége most az Európai Központi Banktól (EKB) várja a segítséget. Az EKB tavaly okozott már csalódást, de Forián arra számít, hogy tanultak a hibából, ezúttal nem tették olyan magasra a mércét. Így a csalódás is elkerülhető a jövő heti ülés után.

A piac gazdasági várakozásai sokat változtak. Kirajzolódott egy konzisztens lassulás, mindenki lehozta a növekedési előrejelzéseit. Van, aki azt mondja, hogy már medvepiac van, én azt gondolom, hogy nem lehet eltemetni a bikát – mondta lapunknak Forián. Bár vannak arra utaló jelek, hogy kifáradt, az is látszik, hogy a hozaméhség nagy. A piacok többsége nincs kirívóan túlértékelt állapotban, nem az van, mint a tech lufinál vagy 2007-ben. A vállalatok mérlegei is általában erősebbek. Most a fejlett világ egészséges állapotban van, a fejlődők többsége viszont gondban, de utóbbiak eszközei már hat éve alulteljesítenek. A várakozások ugyanakkor már olyan pesszimisták, hogy egy kis pozitív meglepetés is nagyot tud szólni.

A piacok mindig arra mennek, amerre a legtöbb befektetőnek fáj, és most ez az irány fölfelé van – vélekedett Nyári Zsolt, a KBC Securities vezető üzletkötője. A partvonalon várakozó pénz rekordokat döntöget, a short állomány utoljára 2010 szeptemberében volt olyan magas, mint február közepén. Ez alapján rövid távon további 5-10 százalékos felpattanás is jöhet. Ez az S&P 500 esetében 2050–2150, a DAX-nál 10 500–11 000 pontos értékeket jelentene. Nyári szerint is fontos rövid távon az EKB jövő heti döntése, de még lényegesebb az olajár viselkedése. Az idei zuhanást jelentős részben az olaj mélyrepülése okozta, mivel ez megnövelte a vállalati csődök esélyét, és közvetve a bankok profitabilitásával kapcsolatban is kérdéseket vetett fel. Az elmúlt bő két hétben viszont az olaj 33-35 százalékkal kapaszkodott föl, a volatilitása csökkent. Amíg nem következik be 3 százaléknál nagyobb napi esés, addig fennmaradhat a jó hangulat a részvénypiacokon. Ebben a környezetben magyar piac felülteljesítő lehet, vagyis egy globális esésben mérsékeltebben vesz részt, emelkedése viszont megközelíti a fejlett piacokét. Nyári szerint a kedvező hangulat fennmaradása esetén a BUX további 5 százalékot emelkedhet, vagyis 2007 óta először átlépheti a 25 ezer pontos szintet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.