Elérhető közelségbe kerülhetett az orosz recesszió vége, miután a második negyedévben éves alapon csak 0,6 százalékkal csökkent a GDP a statisztikai hivatal előzetes adatai szerint, szemben az elsőben tapasztalt 1,2 százalékos mínusszal, illetve a Bloomberg 0,8 százalékos visszaesésről szóló elemzői várakozásával. Ez a legkisebb mértékű csökkenés 2015 eleje óta; a mutató részletei még nem ismertek, de a gazdasági minisztérium szerint nem a fogyasztás javíthatott a helyzeten, hanem az ipar és a mezőgazdaság, valamint a közlekedés.
Egyes háttérmutatók, például az áramhálózatok igénybevételének bővülése már javulást jeleztek – mutattak rá még az adat közzététele előtt a moszkvai Renaissance Capital elemzői –, utóbbi azt jelenti, hogy a beruházók hosszabb távon is jó kilátásokkal számolnak. Hasonlóan pozitív következtetéseket lehet levonni a vasúti áruszállítások alakulásából. A változás az orosz eszközök iránti keresletben is megmutatkozik: az elmúlt negyedévben a rubel volt a második legjobban teljesítő deviza a feltörekvők közül (4,8 százalékkal erősödött a dollárral szemben), az állampapír-aukciók jól mennek, most szerdán majdnem négyszeres volt a túljegyzés.
Ha nem jön egy újabb sokk, akkor már a harmadik negyedév növekedést hozhat, legalábbis a jegybank szakértői azt jelezték a héten, hogy 0,4 százalékos GDP-bővülésre számítanak a másodikhoz képest. A fellendülés ugyanakkor törékeny marad – figyelmeztetnek elemzők –, hiszen olyan kockázatok övezik, mint az olajár alakulása, a Brexit következményei vagy egy kínai gazdasági válság veszélye.
A külső kockázatok kivédéséhez új gazdaságpolitikára volna szükség, amely csökkenti Oroszország függését az olaj- és gázexporttól – ebben régóta egyetértenek a szakértők. Orosz sajtóértesülések szerint több program is készül, az egyiken az úgynevezett Sztolipin-csoport dolgozik, amelynek szakemberei pénznyomtatással, illetve külföldi hitelekből finanszírozott beruházásokkal adnának lökést a gazdaságnak. Szerintük a költségvetési hiány a GDP 3-5 százalékára is nőhetne, a küladósság 20-30 százalékra, inflációs célszámra pedig nincs szükség (tavaly év végén hivatalos adatok szerint a hiány a GDP 2,6 százalékára rúgott, az adósság pedig a 17,7 százalékára).
Ezzel szemben áll az a program, amelyen hírek szerint Alekszej Kudrin vezetésével dolgozik egy másik társaság. A 2000-től 2011-ig a pénzügyi tárca élén álló Kudrin kemény gazdasági, szociális és politikai reformokat akar, szerinte az orosz gazdaság egyik fő problémája a magas költségvetési hiány, amin úgy lehetne segíteni, hogy 63 évre emelik a nyugdíjkorhatárt (most a nőknél 55, a férfiaknál 60 év). Kudrinék úgy látják, hogy elsősorban a magánszektor beruházásaira lenne szükség, a kormány dolga az lenne, hogy féken tartsa az inflációt és a hiányt. A most a szentpétervári egyetem dékáni tisztjét betöltő exminiszter szerint a stabilitást a nemzetközi tartalékok igénybevételével kellene megtámogatni. Kudrin és csapata rendszeresen konzultál Vlagyimir Putyin államfővel – írta az orosz RT televízió hírportálja –, és a programot jövő tavasszal teszik le az asztalra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.