BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éger: hiányzik évi hétszázmilliárd

Még nem kapott választ a miniszterelnöktől Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke arra a levélre, amelyet az orvosok béremelésével és garantált bérminimumával kapcsolatban írt – mondta az elnök a Világgazdaságnak

Nem kaptam még semmilyen visszajelzést a miniszterelnöktől a levelemre, de Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere már jelezte, hogy talán áprilisban tudunk találkozni – mondta Éger István lapunknak. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke már októberben jelezte, hogy szeretne találkozni a miniszterrel.

„Szerencsétlennek tartom, hogy az idei költségvetésben 40 milliárd forint van a szuperkórház céljára elkülönítve, de még a kiviteli tervpályázatáról sem hallunk semmit, holott ebből a pénzből már az alapkövet is le kellett volna tenni” – mondta a projektről. A szuperkórház az egészségügyi kormányzat szerint megoldható a hazai orvoshiány ellenére úgy, hogy az orvosokat átcsoportosítják a működő kórházakból. Éger István viszont azt mondta, „hiszem, ha látom,” hogy új orvosok nélkül is működnek majd az új centrumok. Az a gond, hogy nincs elég határozott szakmapolitikai elképzelés és döntés. A politika nem olyan bátor, hogy felvállalja és megmondja, konkrétan hol lesznek az új kórházak, és hol jelennek meg a dózerek – tette hozzá Éger István.

Sajnos ma Budapesten több olyan kórház van, amelynek a szakértő szerint nincs létjogosultsága. Éger botrányosnak tartja, hogy a 21. században egy európai fővárosban van még olyan aktív betegellátást folytató intézmény, amelyikben nem teljes a képalkotó diagnosztikai háttér, magyarul nincs benne CT meg MR. A mentősök a beteggel furikáznak a fővárosi csúcsforgalomban, hogy valahol csináljanak CT-t egy agyvérzésen átesett betegről.

Az egészségügyi kormányzat 500 millió forinttal több pénzt szán az évek óta tartósan üresen álló 300 háziorvosi praxisra, erre reagálva a MOK elnöke azt mondta, a régóta üresen álló praxisok nem fognak elfogyni, mégpedig azért, mert a fiatal orvosok nem buták, és nem vásárolnak meg egy „veszteséges boltot”.

A háziorvosi praxisokra Éger István szerint mindegy, hogy egyszeri 10 vagy 20 millió forintot adnak. Nem azért betöltetlen az adott praxis, mert eddig nem adtak rá pénzt, hanem azért, mert a mindennapjaiban nem tudja eltartani a benne dolgozókat. Példaként említette, hogy egy szakorvos fizetése most a kórházakban körülbelül bruttó 500 ezer forint, ezzel szemben a praxisok átlagos havi bevétele 1,1 millió forint. Ha az orvos a praxisban is kifizetné magának a bruttó félmillió forintot, a nővérnek a 240 ezret, egy írnoknak a 180 ezer forintot, valamint a bérek összes közterhét, az el is vinné csaknem a teljes bevételt. Éger István szerint a megoldás az lenne, ha nagyon gyorsan, legalább háromszor plusz 20 milliárd forintot adnának a praxisoknak azért, hogy ne legyen még több üresen álló orvosi rendelő Magyarországon.

Tavaly 45 milliárdot fordítottak a kórházak adósságrendezésre, de a MOK elnöke szerint erre idén is szükség lesz. Napi szinten nem merik elmondani, hogy továbbra is elégtelenek a körülmények a kórházakban. „Lehet, hogy szép a kórház, de nem lehet bekapcsolni a légkondicionálót a műtőben, mert az már túl drága” – beszélt a működési nehézségekről.

Közgazdasági tanulmányok töm­kelege bizonyítja, hogy mennyit kell fordítani egy adott ország egészségügyére. Magyarországon évről évre minimum 600-700 milliárddal kevesebbet költenek gyógyításra. A V4-ek átlagától képest ez GDP-arányosan 2 százalékkal marad el – emelte ki Éger. Ennél még nagyobb a lemaradás az EU-átlaghoz képest, körülbelül 4 százalék. „Ehhez képest Magyarország csodaszámba megy, mert mindezek dacára még mindig van egy viszonylagosan működő egészségügyünk.”

Beruházás és béremelés

A kormány az ápolók bérét 2016 és 2019 között 65 százalékkal emeli – közölte a Fidesz-frakció sajtóosztálya. Kiemelték: a Fidesz kormányzása óta 500 milliárdos fejlesztés és 400 milliárd forint értékű bérfejlesztés valósult meg az egészségügyben. Az ápolók bérfejlesztése mellett, a szakorvosok és a kórházi szakgyógyszerészek fizetése két év alatt 207 ezer forinttal nő. (VG)


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.