Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap, aki arról is beszámolt, hogy washingtoni idő szerint reggel telefonon egyeztetett az Európai Unió kereskedelmi tárgyalóival.
A miniszter a CBS News televízió Face the Nation című heti politikai magazinjának adott interjúban kijelentette, hogy a Donald Trump elnök által az új vámok bevezetésére szabott augusztus 1-jei dátum kemény határidő, azt nem módosítják, ugyanakkor megjegyezte, hogy a tárgyalások azt követően sincsenek kizárva, de azon időszakban az egyes országokra megállapított vámokat meg kell fizetni az Egyesült Államokba irányuló export után.
A hét második felében Washingtonban tárgyalt Maros Sefcovic, az Európai Bizottság kereskedelmi ügyekért felelős tagja, és a beszámolók szerint megegyezés nélkül utazott el. Howard Lutnick szerint a következő két hétben számos kétoldalú kereskedelmi megállapodás születik majd, mint mondta, ezek a napok rekordok könyvébe illők lesznek.
Közölte: a vámokra építő amerikai kereskedelmi politika nyomán számos kereskedelmi partnerrel indultak tárgyalások, amelyektől azt várják, hogy az adott országok megnyitják piacukat az amerikai termékek előtt. Emlékeztetett arra, hogy a Vietnámmal és Indonéziával már megkötött megállapodás is ezen az alapon született.
Felidézte, hogy az új amerikai kereskedelempolitika már érvényben lévő eleme, hogy a kisebb partnerek 10 százalékos általános vámkulcs mellett vihetik áruikat az amerikai piacra.
Donald Trump júliusban a 25 legfontosabb kereskedelmi partner – köztük az Európai Unió, Kanada és Mexikó – vezetőit levélben tájékoztatta az Egyesült Államok által augusztus 1-jén bevezetni szándékozott vámtarifáról, valamint sürgette őket, hogy ennek elkerülése érdekében állapodjanak meg a jövőbeli kereskedelem feltételeiről.
Az Európai Unióra 30 százalékos vámot jelentett be az amerikai elnök, azzal kiegészítve, hogy ha európai részről viszontvámban gondolkodnának, akkor ahhoz automatikusan hozzáadódik újabb 30 százalék.
Howard Lutnick hangsúlyozta, hogy az adminisztráció célja az amerikai külkereskedelmi deficit elmozdítása az egyensúly felé, és annak a véleményének is hangot adott, hogy az amerikai vámok nem járnak majd inflációs hatással az amerikaiak számára.
A Donald Trump által reméltnél sokkal kevesebb folyik majd be a vámokból
Donald Trump szerint a vámok gazdaggá teszik majd az Egyesült Államokat, közgazdászok szerint azonban sokkal kevesebb pénz folyik majd be belőlük az államkasszába, mint a Fehér Ház várja. Márpedig az elnök nagyot vár: állítása szerint a vámháború egy év alatt akár ezermilliárd dollárt hoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.