Tovább növelték januárban értékpapír-befektetéseiket a háztartások: az összesített állomány 8671,2 milliárd forintra emelkedett, ami 10,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból. Az állomány gyors növekedése változatlanul a lakosság állampapír-vásárlásainak köszönhető: az év első hónapjának végén már 4344 milliárd forintnyit tartottak a háztartások a központi kormányzat által kibocsátott értékpapírokból, ami közel 31 százalékos növekedést jelentett az egy évvel korábbi mennyiséghez képest. A kisbefektetőknél a másik meghatározó eszközcsoportban, a befektetési jegyek állományában viszont nem sikerült érdemi növekedést elérni egyéves időtávon: a 3840 milliárdos, január végi mennyiség mindössze 9 milliárd forintnyi többletet jelent 2016 első hónapjához képest.
A háztartások továbbra is kerülik a részvényeket, a lakosságnál lévő mennyiség 6,5 százalékkal, 344,8 milliárd forinttal nőtt egy év alatt. A jelentős értéknövekedés tükrében ugyanakkor ez azt jelenti, hogy a kisbefektetők tavaly – az árfolyamnyereség realizálása érdekében – inkább eladogatták a papírjaikat. A vállalati és banki kötvények, illetve jelzáloglevelek jelentősége pedig tovább csökkent a háztartások értékpapír-befektetésein belül: utóbbiakból például már csak nem egészen 4 milliárd forintnyit tartott a lakosság január végén.
Az elmúlt időszak tranzakciói nyomán jelentősen átalakult a háztartások értékpapír-portfóliójának összetétele is. A legszembetűnőbb fejlemény, hogy az állampapírok súlya 50 százalék fölé nőtt a tortán belül, szemben az egy évvel korábbi 42,3 százalékkal. A befektetési jegyek súlya viszont 49 százalék közeléből 44,3 százalékra csökkent a január végéig tartó egy év alatt, míg a banki és vállalati kötvények, a jelzáloglevelek és a részvények együttesen is csak valamivel több mint 5 százalékos szeleten osztoztak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.