BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megugró növekedést várnak az elemzők

Tavaly lassult a magyar gazdaság, és a régióban a leggyengébb növekedési ütemet produkálta. Ám idén megkettőződhet, négy százalék fölé kerülhet az iram, ahogy újra érkeznek a múlt évben elapadt uniós források, és ahogy a jövőre esedékes választások előtt „kiengedőbb” költségvetési és jövedelempolitika valósul meg – áll a Pénzügykutató Zrt. tegnap közzétett előrejelzésében. A prognózis szerint az államháztartási hiány nem éri el ugyan a 3 százalékos GDP-arányos plafont, de a tavalyinál érdemben magasabb lehet.

2016-ban drámai mértékben, húsz százalékkal estek vissza a beruházások, és az alacsony bázis miatt idén 16 százalékos növekmény várható, köszönhetően az uniós alapokból érkező pénzek meglódulásának. A Pénzügykutató elemzői szerint azonban a foglalkoztatás bővülésére építő növekedésnek gátat szab a megfelelő képzettségű munkaerő hiánya és az, hogy a társaságok önállóan nem fejlesztenek, az éven túli vállalati hitelek stagnálnak. A magyar gazdaság versenyképessége ilyen körülmények között nem javul, főként a humántőke-befektetések elmaradása miatt – vélik a Pénzügykutatónál.

A TakarékBank elemzői szerint a gazdasági növekedés az idén 3,6 százalékra gyorsul Magyarországon, 2018-ra pedig már 4 százalékos GDP-bővülést várnak. Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője ugyanakkor úgy véli, hogy 2019-ben már nem fogjuk tudni tartani a 4 százalékos növekedési ütemet. A növekedés gyorsulását jelenleg a lakossági fogyasztás, a beruházások, valamint az építőipar növekedése is segíti.

A bérmegállapodások, a minimálbérek és a bérminimum emelése, valamint az egyre fokozottabb szakemberhiány miatt a bank elemzői szerint 2017-ben 10 százalékkal nőhetnek a bérek. Prognózisuk szerint idén 2,4 százalékos lehet az infláció mértéke, így 7,6 százalékos reálbér-növekedést várnak. Ennek következtében tovább erősödhet a lakossági fogyasztás, ami előrejelzésük szerint az idén 4,4 százalékkal nő, 2018-ban pedig 4,2 százalékkal. A 3 százalékos inflációs célt várhatóan 2018-ban érjük el. A munkanélküliségi ráta 2017-ben tovább csökkenhet a bank elemzői szerint: a tavalyi 5,1 százalék után 2017-ben 4,1 százalékos, 2018-ban pedig 3,9 százalékos rátát várnak. Csökken a GDP-arányos államadósság is, amely 2018 végére 70 százalék alá mérséklődhet.

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. szintén tegnap közzétett előrejelzése szerint a magyar gazdaság idén 3,6, jövőre 3,4 százalékkal bővülhet. A növekedés motorja idén és jövőre is a fogyasztás, valamint a beruházás lehet. A fogyasztás bővülését a lakosság rendelkezésre álló jövedelmének növekedése okozza, ami a kedvező munkaerőpiaci folyamatokra vezethető vissza. „Szemben tehát a válság előtti időszakkal, a fogyasztás bővülése nem a lakosság aránytalan eladósodásából ered” – mutattak rá a Századvégnél. A bérek jelentős, a Gazdaságkutató becslése szerint átlagosan 10 százalék feletti növekedéséhez hozzájárul az egyre több ágazatban megjelenő munkaerőhiány mellett a minimálbér és a garantált bérminimum idei 15, illetve 25, valamint jövő évi 8, illetve 12 százalékos növelése, valamint a munkát terhelő járulékok idei 5, illetve jövő évi 2 vagy 2,5 százalékpontos csökkentése. Így a fogyasztás bővülése idén 5,1, míg jövőre 4 százalékos lehet. Ez azt is jelenti, hogy míg az 1970 és 2010 közötti időszakban a nettó reálbér 28 százalékkal nőtt, addig 2010 és 2018 között, nyolc év alatt reálértelemben várhatóan összesen 40 százalékkal emelkedik, figyelembe véve a családi adókedvezmény bevezetését is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.