Összevissza pattogott az euró/dollár árfolyam csütörtök délután, Mario Draghi euróövezeti jegybankelnök sajtótájékoztatója alatt, előbb 0,3 százalékkal erősödött, majd ugyanennyivel gyengült, annak nyomán, hogy a befektetők éppen milyen következtetésre jutottak az Európai Központi Bank (EKB) üléséről kiadott közlemény és a hozzá fűzött magyarázatok megemésztése közben. Az elemzők ugyanis azt a kérdést feszegették az ülés előtt, vajon a kormányzótanács változtat-e a kommunikációján a növekedést befolyásoló kockázatokat illetően annak fényében, hogy a francia elnökválasztás első fordulóját az Európa-párti Emmanuel Macron nyerte meg az unióellenes Marine Le Pennel szemben, s megjelenik-e a szövegben, hogy kedvezőbbek a kilátások az eurózónában, és ezért fokozatosan lassítani lehetne a mennyiségi lazítási programot. Az útmutatás árnyalását várta a piac, érdemi döntésre most senki sem számított.
Maga Mario Draghi hívta fel a figyelmet arra, hogy a legutóbbi üléshez képest valóban kissé módosult a szöveg. A döntéshozók ugyan továbbra is úgy vélik, hogy a kockázatok lefelé mutatnak, vagyis az előrejelzéshez képest kedvezőtlenebb folyamatok is megindulhatnak, de elsősorban a globális fejlemények miatt. Ez az utalás az újdonság. Ám a közlemény egy másik bekezdésben leszögezi: a fellendülés megszilárdul, s emiatt mérséklődnek a kockázatok az eurózónában. A globális kihívások egy része adott: a geopolitikai feszültségek Észak-Koreától a Közel-Keletig. De nem mellékes az sem, hogy az unió elhagyása után milyen teljesítményt nyújt majd a brit gazdaság, s érhetik a világot kellemetlen meglepetések egyes feltörekvő piaci események miatt is, ahogy történt a múlt év elején Kínában. A kérdésre, hogy az IMF washingtoni ülésén tisztult-e a kép az új amerikai kormány gazdaságpolitikáját illetően, nemmel válaszolt Draghi. Hozzátette: talán annyit leszűrhetett tengerentúli találkozóiból, hogy a protekcionizmus veszélye mintha csillapodott volna. A francia politikára vonatkozó értékelések elől viszont kitért az EKB elnöke.
Egyebekben – s ez is befolyásolta az euró kurzusát – azt mondta, hogy a havi hatvanmilliárd euróra rúgó és az év végéig mindenképpen tartó eszközvásárlások és a mennyiségi lazítás kivezetéséről nem tárgyaltak, a gazdaságnak még szüksége van a monetáris politika támogatására. Az élénkülés örvendetes, de nem elégséges, strukturális reformokkal is serkenteni kellene. Másrészt az infláció még jóval a 2 százalékos cél alatt van. Februárban ugyan elérte ezt a szintet, de márciusban 1,5 százalékra esett, főként az energiaárak alakulása miatt, de az ettől a hatástól szűrt maginfláció csak 0,7 százalékos, s nem is várható a gyors emelkedése. Az árindex ilyen átmeneti változásaira a jegybanknak nem kell reagálnia. Az EKB átlagokat néz, vagyis eltekint attól is, hogy a húsvéti utazások miatt a német fogyasztói árak áprilisban 2 százalékkal feljebb kapaszkodtak. S lényegében ez az oka, hogy az irányadó kamat maradt 0, a kereskedelmi bankoknak felszámított betéti kamat pedig –0,4 százalékon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.