BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Indulhat a Fed mérlegének leépítése

Még az idén megkezdheti leépíteni a válság alatt hatalmasra duzzadt mérlegét az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed – mondta William Dudley, a New York-i Fed elnöke egy televíziós interjúban.

A kijelentés meglepte az elemzőket, hiszen a Reuters konszenzusa leghamarabb a jövő év közepére várja a lépést. Dudley héja hangvételű bejelentése után a dollár enyhén veszített értékéből, az euróhoz viszonyított árfolyama 1,066-ig kúszott, a hosszú futamidejű állampapírhozamok pedig emelkedtek. A Fed mérlege 4500 milliárd dollárra duzzadt a kötvényvásárlási program során, és bár a pénzcsapot már elzárták, újabb kötvényeket nem vásárolnak, a lejáró papírokat azonban folyamatosan megújítják. Ezzel az egyenleg ugyan nem nő tovább, de nem is csökken. A jegybanki mérlegek leépítése mindeddig nem volt napirenden, bár elemzői körökben már megkezdődtek az arra vonatkozó találgatások, hogy egyáltalán meg lehet-e úszni egy ilyen lépést a piacok összeomlása nélkül. Dudley szerint nem kell drasztikus, azonnali lépésre számítani, a Fed ugyanis mindössze annyit tesz, hogy nem újítja meg a lejáró kötvényeket, ezzel fokozatosan, kiszámíthatóan épül majd le az egyenleg. A Fed mérlege a válság előtt 900 millió dollár körül állt, ezt a szintet azonban belátható időn belül aligha éri el a jegybank, és az is kérdés, hogy egyáltalán szükség van-e rá. A kötvények kiszorítása a rövid futamidőkön hozamemelkedéshez vezet, és miután ez is egyfajta monetáris szigorítás, elképzelhető, hogy a lépéseket kamatemelési szünetek követik – mondta Dudley.

Az amerikai jegybankárok idén három kamatemeléssel számolnak, ebből egyet már március közepén megléptek. Hasonló cipőben jár a japán és az európai jegybank (EKB) is. A két intézmény együttes mérlege megközelíti a 8000 milliárd dollárt, ennek nagyobb része, valamivel több, mint 4000 milliárd a távol-keleti ország nemzeti bankjának egyenlegét terheli. Ha ez a temérdek pénz hirtelen kiszorulna a piacokról, az drámai összeomláshoz vezetne, hiszen az elmúlt időszakban ez tartotta alacsonyan a hozamokat, biztosította a likviditást a pénz- és tőkepiacokon, és olcsó forráshoz juttatta a vállalatokat. Éppen ezért a piacok már azért aggódnak, hogy mi lesz, ha az EKB csökkenti a kötvényvásárlásokra szánt forrást.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.