BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megugrott az export

Januárban az export és az import is élénkült, az év egészében dinamikus növekedés várható

Két számjegyű növekedést mutatott a kivitel és a behozatal is januárban, ebben azonban fontos szerepet játszott, hogy kettővel több munkanap volt, mint a tavalyi év első hónapjában. A Központi Statisztikai Hivatal részletes adatai szerint a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek már szerényebb bővülést mutatnak: ez alapján a kivitel volumene 5,3, a behozatalé 4,2 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.

Januárban euróban kifejezve az export értéke 14, az importé 15,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A külkereskedelmi aktívum 16 millió euróval nőtt, és 633 millió eurót tett ki. Jelentősen bővült a gépek és szállítóeszközök kereskedelme, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a közúti járművek exportja tizedével, importja hetedével emelkedett. A feldolgozott termékek exportja is kiemelkedően teljesített: bővült a gyógyszerek, a műanyagok, valamint a vegyi termékek exportja is. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 8,4, az importé 2,4 százalékkal nőtt.

Az export bővülését idén támogathatja, hogy erős marad a külpiaci konjunktúra. Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője kiemelte, a következő hónapokban folytatódhat az export növekedése, mivel az ipar tavalyi gyengélkedése feltehetően átmeneti lehetett, az európai konjunktúramutatók is élénkülést jeleznek. Hozzátette, 2018-ban az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így a továbbra is élénk belső kereslet ellenére sem vár további jelentősebb csökkenést a külkereskedelmi többletben.

Az import azonban szakértők szerint várhatóan gyorsabban bővült az exportnál. Ez annak köszönhető, hogy a lakossági fogyasztás élénkül a gyors bérnövekedés következtében, valamint a beruházások is bővülni fognak a tavalyi visszaesés után. Utóbbit az EU-források újra felgyorsuló lehívása, valamint a lakosság beruházásai, a lakásépítések is támogatni fogják. Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza szerint az év egészében az export és az import euróban mért értéke nem mutat majd két számjegyű növekedést.

Tavaly összességében 1,34 milliárd euróval 9,93 milliárd euróra nőtt a külkereskedelem többlete, amely így történelmi csúcsot ért el. Suppan Gergely szerint idén 8,6-8,7 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a jelentősen élénkülő hazai beruházások, valamint a tavalyinál valószínűleg magasabb átlagos olajárak miatt.

Élénk a feldolgozóipari növekedés

A feldolgozóipar erőteljes növekedésére utal a beszerzésimenedzser-index márciusi értéke. A BMI ugyan a márciusi 59,4 pontos rekordhoz képest visszaesett 56 pontra, ez azonban továbbra is élénk növekedést jelent. (Az index 50 pont felett a feldolgozóipar bővülését, alatta recessziót jelez.) A korábbi márciusokkal összevetve azonban az idei érték érdemben meghaladja a hosszú távú, 52,1 pontos márciusi átlagot. A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság szerint a foglalkoztatottsági index növekedésére utal, hogy a termelési mennyiség és az új rendelések indexe is csökkent, de a bővülést jelző tartományban maradt.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.