BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Angela Merkel teljes foglalkoztatást ígér

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az autógyárak elleni támadással fordult be a kampányfinisbe Angela Merkel német kancellár, aki várhatóan gond nélkül megnyeri a szeptember 24-i választást.

A német autóipar eljátszotta a beléje vetett „hihetetlen bizalmat” a dízelbotránnyal – jelentette ki Angela Merkel szombaton, miután háromhetes szabadsága után visszatért a választási kampányba. A kancellár az utóbbi időben nem szólalt meg az ügyben, pedig egyre több bírálat érte a kormányt, hogy túlságosan közel áll a közvetlenül 800 ezer, közvetve további 500 ezer embert foglalkoztató autóiparhoz.

A kemény szavakat most is igyekezett kiegyenlíteni azzal a határozott ígérettel, hogy a kormány támogatja az autógyártókat az elektronikus gépjárművekre való technológiai váltásban. Elutasította legfőbb kihívója, a szociáldemokrata Martin Schulz javaslatát, hogy vezessenek be az Európai Unióban kvótát az elektronikus autókra. Szerinte inkább az a megoldás, ha a kormányzat segít az autóiparnak a gyors innovációban, az elektronikus autók termelésére való átállásban. „Az a kérdés, hogy a német autóipar felismerte-e az idők szavát, döntött-e a jövőbe vezető útról” – idézte a kancellárt a Deutsche Welle.

Merkel szerint a német autóipar eljátszotta a beléje vetett „hihetetlen bizalmat” a dízelbotránnyal. Forrás: AFP

Merkel Dortmundban, a német acélipar fellegvárában folytatta a szeptember 24-i választás kampányát. Aggódnia nem igazán kell, pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a szövetséges bajor Keresztényszociális Unió (CSU) a ZDF televízió felmérésének pénteken nyilvánosságra hozott eredménye szerint a szavazók 40 százalékára számíthat. A legnagyobb rivális szociáldemokraták 24, a potenciális koalíciós partnerek, a zöldek és a szabad demokraták pedig 8-8 százalékon állnak. Ugyanennyire számíthat a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) is.

Merkel 2005 óta van hatalmon, és gazdasági téren az autóipar problémái ellenére nincs mitől tartania. Németország a müncheni székhelyű Ifo gazdaságkutató intézet múlt heti előrejelzése szerint 0,8 százalék körüli gazdasági növekedésre számíthat a második negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva. Folyamatosan javul a gazdasági hangulat indexe, több az új ipari megrendelés, negyedszázada most a legalacsonyabb a munkanélküliség, mert bővül a munkaerőpiac, ami erősíti a fogyasztást, az pedig a kiskereskedelmi forgalmat. Segíti a gazdaságot az is, hogy alacsony az olajár, és viszonylag gyenge az euró, ami az exportőrök számára fontos.

A két évvel ezelőtti menekülthullám megtépázta Merkel népszerűségét, és a németek 44 százaléka még mindig ezt tartja az ország legnagyobb problémájának. Egy júliusi felmérés szerint azonban a kancellárral ismét elégedett a megkérdezettek 69 százaléka (igaz, ez az arány a szabadsága alatt tíz százalékkal visszaesett). A Forsa júniusi felmérésének eredménye szerint különösen magas, 57 százalékos a támogatottsága a 18–21 évesek körében, akik gyakorlatilag nem is ismertek rajta kívül más kancellárt.

Az esélyeket mindenesetre anyagi ígéretekkel is igyekszik megtámogatni: a kormányzat évi 15 milliárd eurós adókönnyítést helyezett kilátásba, valamint az infrastruktúra fejlesztésére, az oktatásra, a védelemre és a biztonságra fordított költségek emelését. Merkel emellett a dortmundi kampányülésen azt is megígérte, hogy 2025-re a jelenlegi 5,6 százalékosról 3 százalék alá csökkentik a munkanélküliséget, vagyis gyakorlatilag elérik a teljes foglalkoztatottságot.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.