Magyar gazdaság

Jelentősen emelkedett a fizikai munkát végzők bére

A harmadik negyedévben 859 forintra nőtt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder elemzése szerint. Ez 17 százalékos növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakában tapasztalt 734 forinthoz képest.

A fizikai dolgozók körében a szakmunkások (FEOR 8-as főcsoportba soroltak) 918 forintos átlagos órabére 11 százalékkal haladja meg a betanított munkát végzők (FEOR 9-es főcsoport) 830 forintos átlagos bérszintjét. Régiók szerint jelentősen, akár negyedével is eltérhetnek az órabérek: míg Dél-Dunántúlon és az Észak-Alföldön ma 700 forint körüli átlagos órabérre számíthat egy fizikai dolgozó, ez az érték a Nyugat-Dunántúlon 870, míg Közép-Magyarországon 970 forint közelében alakul – írja a Trenkwalder, valamint a BDO sajtóközleményében.

Forrás: AFP

A fizikai órabérek gyors növekedésének motorja az egyre több szektort sújtó munkaerőhiány – magyarázza Hujber Tibor, a Trenkwalder ügyvezető igazgatója. Hozzátette, különösen az év elején, a béremelések klasszikus időszakában tapasztalhattunk jelentős ugrást az átlagos órabér mértékében, akkor a 780 forintos szintről egyetlen negyedév alatt több mint tíz százalékot ugrott az átlagbérszint. Az idei harmadik negyedévben ugyan megtorpant az emelkedés, de az egyre fokozódó munkaerő-kereslet hatására várhatóan már az év végén újabb növekedési hullám tanúi lehetünk – tette hozzá.

A BDO Magyarország ezzel egy időben több mint 60 nemzetközi cég hazai leányvállalatánál dolgozó közel 500 középvezetőnek a béradatait vizsgálta meg. Az 500 és 800 ezer forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottak esetében a béremelkedés mértéke 2016 harmadik negyedévéhez képest átlagosan 4,7 százalék volt, csak az elmúlt negyedév alatt 1,8 százalékkal emelkedtek ebben a kategóriában a fizetések.

Adataink szerint az eddigi inflációkövetésre szorítkozó fizetésemelési ütem a középvezetői szinten dolgozó szellemi alkalmazottak esetében most felgyorsulni látszik

– magyarázza Hajnal Péter, a BDO Magyarország könyvelési, bérszámfejtési és outsourcing üzletágának partnere. A szakember figyelmeztetett: a további negyedévek adatai mutatják majd meg, hogy mindez egy hosszabb növekedési folyamat kezdete lesz-e.

A közlemény hangsúlyozza, egyelőre ez a magasabb béremelési ütem sem képes fékezni a fluktuációt ebben a körben, ahol a korábbiakhoz hasonlóan a harmadik negyedév során is 3 százaléknyi volt a kilépők aránya. A munkahelyet váltók ugyanis jóval jelentősebb, akár 20-30 százalékot is meghaladó béremelést is el tudnak érni új munkakörük betöltése során – áll a közleményben.

bér munkások növekedés
Kapcsolódó cikkek