Holnap kerül a kormány elé a Nemzeti Versenyképességi Tanács (NVT) által kidolgozott, harmincpontos javaslatcsomag – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a tanács ülése utáni sajtótájékoztatón –, amely hat fő területet érinthet: az adózást, a foglalkoztatást, a vállalati szférát, a közszférát, az oktatást és az egészségügyet. Az adózást egyszerűsíteni kellene, a foglalkoztatottságot pedig tovább bővíteni, újabb társadalmi csoportok munkába állításával. A terv legfontosabb része a vállalatok fejlesztése, azaz az innovációs infrastruktúra kialakítása. Az állam hatékonyságán javítani kell e-governmenttel és digitális eszközökkel. A pénzügyminiszter szerint következhet az oktatás készségorientált átalakítása. Egészséges, versenyképes munkavállalók kellenek, amihez javítani kell az egészségügyi alapellátást. A PM már készített háttérszámításokat, ezek szerint a terv megvalósítása nagyjából fél százalékpontos pluszt adhat a gazdasági növekedéshez, később pedig még tovább javíthatja a gazdaság teljesítményét – mondta Varga Mihály. Ám ez nem lezárt anyag, a körülmények változnak, a munkát folytatni kell. A mostani dokumentum csak a legfontosabb kereteket mutatja be. A pénzügyi tárca vezetője hozzáfűzte: „Azt gondoljuk, hogy egy ilyen anyagnak koncentráltnak kell lennie, 20 százalék az előkészítés, 80 százalék a végrehajtás, ezért negyedévente felülvizsgáljuk a program hatékonyságát.”
A versenyképesség feltétele, hogy a vállalkozások kedvező környezetben működhessenek – mondta Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) vezetője. A javaslatoknak az a céljuk, hogy a vállalati befektetések és a versenyképesség terén előremozduljunk. Meg kell szüntetni a vállalati szektor dualitását is, vagyis azt, hogy a hazai cégek versenyképessége a harmada a Magyarországon működő külföldi cégekének. Ez elsősorban oktatásfejlesztéssel érhető el. A kkv-knak saját termékkel kell rendelkezniük ahhoz, hogy nemzetközi piacra léphessenek. A digitalizáció szintjén is javítani kellene. A szakképzési rendszer további fejlesztése elengedhetetlen, a szakgimnáziumoknak reális alternatívát kellene nyújtaniuk a gimnáziumok mellett. A céges szakembereknek részt kell venniük az oktatásban, csak így kerülhetnek ki az iskolákból felkészült szakemberek. Palkovics László aláhúzta: fenntartható közlekedési és szállítmányozási rendszert is ki kell alakítani, amihez elsősorban az energetikai rendszert kell fejleszteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.