BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Öt év alatt háromszázmilliárdos árbevétel a cél

Összeolvadásról döntött a magyar Extreme Digital Zrt. és a dél-afrikai Naspers csoporthoz tartozó eMAG hazai leányvállalata, létrehozva a kelet-közép-európai régió egyik meghatározó kiskereskedelmi vállalatát. A fúziós szándékot a felek bejelentik a versenyhatóságnál is, így a tranzakció zárására és az egyesülésre a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyását követően, várhatóan az idei harmadik negyedévben kerülhet sor.

A két cég egyesülésével egy 65-70 milliárd forintos forgalmat lebonyolító harmadik társaság jön létre mintegy 600 munkavállalóval, az ötéves cél az, hogy 300 milliárd forintos vállalattá váljunk – mondta a Világgazdaságnak Várkonyi Balázs, az Extreme Digital alapító-tulajdonosa. Kiemelte, hogy az egyeztetések már közvetlenül azután elkezdődtek, hogy tavaly áprilisban bejelentették: az Extreme Digital magyar alapítói visszavásárolják tulajdonrészüket a – cégbe 2015-ben befektető – Steinhoff csoporttól, az elmúlt nyár óta pedig már a konkrét együttműködés iránya is körvonalazódott. Várkonyi szerint a tavalyi „szakítás” ellenére nem rossz ómen, hogy a Steinhoff után a Naspers is egy dél-afrikai gyökerű vállalat, ahogy fogalmazott: stabil, tőkeerős befektetőt kerestek, de megtanulták a leckét. Ráadásul az új vállalkozást Budapestről irányíthatják majd. A terv az, hogy a hazai és a nemzetközi értékesítés 80-20 százalékos arányát megtartva növekedjenek idehaza és a régióban is, az eddiginél jobb árakat és magasabb minőségű szolgáltatásokat kínálva.

Az új piaci szereplőben 52 százalékos rész lehet az eMAG-é, 48 pedig az Extreme Digitalé. A tavaly 36 milliárd forint árbevételt elérő, 100 ezer terméket forgalmazó Extreme Digital egyelőre 16 hagyományos üzlettel rendelkezik, Magyarországon kívül hét régiós országban van jelen, az értékesítés ötödéért pedig úgy felelt az export, hogy pusztán a hazai koncepciót adaptálta a külpiacokon. Ezzel szemben az eMAG-gal közösen már arra készülnek, hogy akár minden 100 ezer főnél népesebb városban boltot nyissanak a kelet-közép-európai régióban, az egyes országok fővárosai környékén pedig helyi raktárbázisokat alakítsanak ki.

A 320 főt foglalkoztató Extreme Digital eddig 10 telephellyel és összesen 20 ezer négyzetméteres raktárterülettel rendelkezett, a fúzió után azonban jelentős kapacitásbővítés kezdődhet. A régiós piacok közül hagyományosan erősnek mondható Horvátország, Bulgária, Szlovénia és Szlovákia. Várkonyi arra számít, hogy ezekben az országokban érhetik el a legnagyobb sikereket a jövőben is, elsősorban műszaki cikkek értékesítésével. Az eddiginél jóval aktívabb jelenlét azt is jelenti, hogy az egyes desztinációkban beszerzőket, marketingeseket alkalmaznak, hogy még inkább a helyi igényekre szabhassák a termékportfóliót, és ugyanúgy a hibrid modellre építhetnek, mint idehaza: vagyis az online csatorna mellett a hagyományos üzletekre is támaszkodhatnak. A tegnapi bejelentést Catalin Dit, az eMAG magyarországi vezetője úgy kommentálta, hogy „a nemzetközi e-kereskedelemben a méret meghatározó szempont, éppen ezért a két cég vezetői és tulajdonosai belátták, hogy egyesítve erőiket sikeresebben tudnak a magyar piacon fellépni, és megvetni a lábukat a globális versenypiacon is”.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.