BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól teljesíthetett az első három hónapban a gazdaság

Szezonálisan és naptárhatással igazítottan 4,2 százalék lehetett az előző évhez képest mért GDP-növekedés az első negyedévben, míg a nyers adat 4,5 százalék lehet – mondta a Világgazdaság kérdésére Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki vezető kutatója. Egyelőre kevés adat áll rendelkezésre a megbízható becsléshez, az első kéthavi számok azt mutatják, hogy a kiskereskedelem, az ipar és az ipari export is erősen indította az évet. A szakértő szerint az idén még nem számítanak rá, hogy a külső dekonjunktúra erőteljesen érinti a gazdaságot, az új exportkapacitások ugyanis még támogatják a bővülést, a külföldi lassulás a turizmus mérséklődésében jelentkezhet, de ott sem várható drasztikus hatás. Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese 4,3 százalékos gazdasági növekedést vár az idei január–márciusi időszakra. Az első két hónap számai feltehetően jobbak voltak, mint a márciusi adatok, ezeket egyelőre nem ismerjük. Karsai Gábor szerint az előző negyedévhez viszonyított mérsékeltebb dinamika a magas bázissal, a szerényebb mezőgazdasági teljesítménnyel és az építőipar lassulásával magyarázható.

Az európai dekonjunktúra Magyarországra is begyűrűzhet, elsősorban az ipari termelés teljesítményén látszódhat meg – fejtette ki a GKI szakértője. A kormányzati vagy uniós támogatás nélkül elindított üzleti beruházások egy része bizonytalanná válhat, ami a bruttó állóeszköz-felhalmozás bővülési ütemén és a beruházási rátán látszódhat meg. Karsai Gábor 2019-re 3,5 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál. Matheika Zoltán szerint az ipar és a kereskedelem bővülési üteme is szerényebb lesz, mint amit az év eleji számok mutatnak. Emiatt az első negyedéves, várhatóan 4,5 százalékos dinamika is mérséklődik, az éves bővülés alacsonyabb lehet az első háromhavinál, 2019-ben ­

4 százalékkal emelkedhet a magyar gazdaság teljesítménye. A Kopint-Tárki kutatója hozzátette: a külföldi dekonjunktúra 2020-ban nagyobb kockázatot jelent majd a magyar iparnak.

n Van hova fejleszteni a magyar termelékenységet

Ausztria nominális GDP-je tavaly 386 milliárd euró volt, ami 124 ezermilliárd forintnak felel meg – derült ki az Eurostat frissített adataiból. Mivel ezt 8,5 millióan állítják elő, ezért az egy főre jutó GDP nagyjából 14,6 millió forintnyi volt 2018-ban a nyugati szomszédunknál. A magyar GDP 42 ezermilliárd forint volt, egy főre 4,3 millió forint jutott. Ugyan az életszínvonal mértékét a vásárlóerő-paritással módosított indikátor írja le, azonban a termelékenységek közötti eltéréseket jól mutatja az Ausztria és Magyarország közötti 3,4-szeres különbség. | VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.