Magyar gazdaság

Szívesebben fizetnek önként az adósok a NAV-nak

Tavaly a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) összesen 266,3 milliárd forint bevételt szerzett az államkincstárnak a behajtással, kicsivel többet, mint 2017-ben – derül ki a most nyilvánosságra hozott tavalyi részletes adatokból. A végrehajtásból származó bevétel tavaly 198,8 milliárd forintról 183,8 milliárd forintra esett, és hogy mégis sikerült többet beszedni, mint egy évvel korábban, az a felszólításoknak köszönhető.

Míg tavalyelőtt a fizetési felszólításokból mindössze 48,9 milliárd forint került az államkasszába, tavaly a felszólító levelek hatására az adózók önként – ha nem is dalolva – már 68,1 milliárdot fizettek be, amit az adóhivatal egyértelműen az adózási morál javulásának tud be. A fizetési felszólítás esetében az adózóknak húsz napjuk van a tartozás kiegyenlítésére, ellenkező esetben az adósságra végrehajtást rendelnek el. Az elmúlt években ráadásul a inkább adózóbarát módszereket helyezett előtérbe, ennek ellenére nőttek a bevételek. Persze a támogató gazdasági környezet sem elhanyagolható: könnyebben fizetnek a cégek, ha van miből, és a sikerben szerepe van annak is, hogy a korábbinál szélesebb körben alkalmazza a NAV a felszólításokat.

A 266,3 milliárd forintnyi bevétel több mint egymillió végrehajtási eljárásból származott. Az összes végrehajtási bevétel 59,1 százaléka inkasszóból keletkezett, míg a 25 százalékát a végrehajtási cselekmény megindítása után maguk az adósok fizették be. Az 563 kibocsátott inkasszó együttes értéke meghaladta az 1956 milliárd forintot. Tavaly már az összes inkasszó felét – darabszámra számítva – magánszemélyeknek adták ki. Esetükben az inkasszálással szemben lassabban hoz eredményt a jövedelemletiltás, ezért ezen a területen a NAV annyiban váltott taktikát, hogy ritkábban él a jövedelemletiltással, viszont a korábbinál nagyobb összegekre.

A volt cégtagokkal, vállalatvezetőkkel és strómanokkal (árnyékvezetőkkel) szemben 2018-ban a korábbinál több kártérítési per indult: eddig összesen 2115 ilyen pert indított a NAV, ebből 936-ot meg is nyert, míg további 374 esetében megállapodás született, és csak 61-et veszített el. Tavaly a befejezett 566 perből 369-et nyertek meg, 174 esetben egyezség született és 23 esetben a NAV ellen ítélt a bíróság. A viszonylag nagy erőfeszítésből mindössze 167 millió forintnyi bevétele lett az államkincstárnak, de a visszatartó erő miatt így is fontosak ezen eljárások a NAV-nak.

Ezek is érdekelhetik