Magyar gazdaság

Borúlátók voltak az EU ipari szereplői

Az exportvezérelt vállalatokat keményen sújtják a globális kereskedelmi feszültségek.

A vártnál nagyobb mértékben, közel ötéves mélypontra romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben szeptemberben a brüsszeli bizottság felmérésének tanúsága szerint.

Az gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (EcFin) által pénteken kiadott jelentés szerint az euróövezetben szeptemberben 1,4 ponttal, 101,7 pontra esett a fogyasztóknak a gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke.

Elemzők jóval kisebb visszaesésre, 103,0 pontos értékre számítottak az augusztusi 103,1 pont után. Ennél rosszabb értéket legutóbb 2015 februárjában mértek.

Az elmúlt egy évben május kivételével minden hónapban romlott a gazdasági hangulat, újabb erős figyelmeztető jelzést küldve az alacsony növekedési ütemmel és nyomott inflációval küzdő euróövezet gazdaságának állapotáról.

Az Európai Unióban 1,4 ponttal kereken 100 pontra – a hosszú távú átlag értékére – süllyedt az idei év kilencedik hónapjában a gazdasági hangulatindex.

A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.

Az euróövezetben a gazdasági hangulatot leginkább az rontotta, hogy felerősödött az ipari szereplők borúlátása, mivel az exportvezérelt vállalatokat keményen sújtják a globális kereskedelmi feszültségek. A szolgáltatási ágazatban viszont javult a hangulat, ami enyhítheti azokat a félelmeket, hogy a feldolgozóipar gyengesége átterjed az euróövezet legnagyobb gazdasági szektorára.

Németországban 2013 júniusa óta először a 100 pontos hosszú távú átlag alá – 100,6 pontról 99,4 pontra – esett a gazdasági hangulatindex értéke a harmadik negyedévet záró hónapban.

Az euróövezetben a szolgáltatások bizalmi indexe három hónap után először enyhén emelkedett, 0,3 ponttal 9,5 pontra. Elemzők 9,3 pontra számítottak. A fogyasztási bizalmi index értéke 0,6 ponttal, mínusz 6,5 pontra javult, míg az építőipari 0,1 ponttal 3,8 pontra, a kiskereskedelmi pedig 0,5 ponttal pedig 0,1 pontra süllyedt.

A magyarországi ESI értéke 107,2 pontra mérséklődött az augusztusi 111,8 pontról.

Az alindexek közül a szolgáltatásoké 4,6 pontról 0,2 pontra, az ipari 4,5 pontról mínusz 1,4 pontra, a kiskereskedelmi pedig 3,1 pontról mínusz 1,5 pontra esett, míg az építőipari 16,9 pontról 18,1 pontra emelkedett. A fogyasztói bizalmi mutató mínusz 2,1 pontról 0,2 pontra javult.

ESI EcFin Európai Unió gazdasági és pénzügyek főigazgatósága
Kapcsolódó cikkek