Várhatóan ma dől el, hogy mi lesz a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) további menetrendje, azaz hogy a felek újratárgyalják-e a 2018 végén kötött kétéves bérmegállapodás jövő évre vonatkozó passzusait. Mint ismert, ebben a kormány és a szakszervezetek megállapodtak arról, hogy 2019-ben, valamint a jövő évben is 8-8 százalékkal emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum összege. Leszögezték továbbá azt is, hogy ha az éves makrogazdasági (versenyképesség, GDP, termelékenység) adatok valamelyike legalább 1 százalékos eltérést mutat, újra megnyitják a megállapodásról szóló tárgyalásokat.
„Jelenleg még várjuk a Pénzügyminisztérium 2020-as évre vonatkozó adatait, ezeket a mai napon kapjuk kézhez” – mondta a Világgazdaságnak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke. Mint kifejtette, egyelőre nincs információjuk arról, hogy a VKF-ülést ne hívnák össze. A szakszervezeti vezető azután nyilatkozta ezt lapunknak, hogy a sajtóban körbejárt a hír: várhatóan nem kötnek új megállapodást a munkavállalói és a munkaadói érdekképviseletek. Ezt arra alapozták, hogy a kormány azt nyilatkozta: év végéig csak abban az esetben hívnak össze VKF-ülést, ha azt a képviseletek maguk kezdeményezik. A kabinet ezt az érvényben lévő, kétéves megállapodással indokolta, valamint leszögezte, hogy ahogyan eddig, úgy most is a szociális partnereknek kell egyezségre jutniuk a kérdésben.
A Liga Szakszervezetek elnöke által elmondottakat Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (Maszsz) elnöke is megerősítette, szerinte ugyanis sokan félreértették a december 11-i ülésen történteket. „Az egyeztetések után pontosan meg szoktuk jelölni, hogy mikor ülnek össze legközelebb a VKF tagjai, ám ez most nem történt meg” – közölte. Szerinte ezen az egyeztetésen csak annyiban állapodtak meg a felek, hogy az újratárgyalás lehetőségét napirendre veszik, de megvárják a december 20-án megjelenő, 2020-ra vonatkozó makrogazdasági adatokat, és utána döntenek a további menetrendről. A jövő évre vonatkozó minimálbérek pontos összegét várhatóan a december utolsó napján megjelenő Magyar Közlönyben hirdetik ki.
Nem rajtuk múlik
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a munkáltatók álláspontja megszilárdult, és ragaszkodnak a szociális hozzájárulási adó (szocho) januári csökkentéséhez, amitől azonban a kormányzat továbbra is elzárkózik. A munkáltatók egyértelművé tették: a szocho-csökkentés időpontjának előrehozása nélkül a jelenlegi formában elfogadott megállapodást látják fenntarthatónak. Ezzel a minimálbér összege 2020-ban bruttó 161 ezer forintra, míg a középfokú végzettséghez kötött, a kötelező legkisebb keresettel rendelkezők érdemi többségének bérminimuma bruttó 210,6 ezer forintra nőhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.