BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A közelbe költözne a többség

Változatlanul ragaszkodnak a lakókörnyezetükhöz a magyarok: a költözők többsége városon belül keres új lakást – derül ki egy friss felmérésből.

Jellemzően nem jutnak messzire a magyarok, amikor elköltöznek korábbi otthonukból – derül ki a helyi közösségeket szervező alkalmazás, a Miutcánk.hu adatállományából készített elemzésből. Az oldal több mint 50 ezer felhasználója által öt év alatt regisztrált, 5700 költözést vizsgálták. Az esetek csaknem háromnegyedénél csupán a városon belül teszik át székhelyüket a költözők, sőt, 15 százalékuk mindössze egy kilométeren belüli távolságra költözött. Csupán a fennmaradó 28 százalékról mondható el, hogy másik település volt a cél. Az adatokat tovább bontva kiderül, hogy az utóbbiak új otthona sem feltétlenül távoli helyeken lesz, a költözések alig ötödéről mondható el ugyanis, hogy 50 kilométernél távolabbi a célállomás.

„Az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy jellemzően váro­sokon, településeken belül költöznek az emberek. A magyarok még mindig ragaszkodnak megszokott helyeikhez. A mobilitás azonban javulóban van, hiszen összességében ma már az esetek mintegy 30 százalékában az emberek másik településen választanak lakást maguknak. Ez például feltétlen kedvező változás a munkaerőpiac szempontjából, mert korábban éppen a nehezen mozduló munkaerő volt

a legnagyobb problémák egyike” – jegyezte meg az adatok kapcsán Horváth Gáspár, a Miutcánk.hu társalapítója.

Amikor a főváros és környékének mutatóit tették mérlegre a Miutcánk.hu adatbázisában, akkor akadt egy szembetűnő különbség: az agglomerációban 20 százalékkal magasabb volt a családos költözések száma. Ebben nagy a szerepe annak, hogy ezeken a helyeken jellemzően nem a karrierje elején járó réteg lakik. Budapesten ellenben jelentős költözködők a főiskolák, egyetemek hallgatói, akik magukban vagy barátaikkal együtt váltanak lakhelyet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.