Az agrárhitelek értéke 2019. december 31-én 1273,7 milliárd forint volt, ebből a mezőgazdaságban tevékenykedőké 728,9 milliárd forintot, az élelmiszeriparral foglalkozóké pedig 544,9 milliárd forintot tett ki. A NAIK Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint egy évvel korábban a teljes agrárgazdasági hitelállomány 1125 milliárd forintra rúgott, ebből a mezőgazdasági hitelállomány 623 milliárd, az élelmiszeripari pedig 502 milliárd forint, miközben a teljes ágazati hitelállomány 51,8 százaléka volt piaci alapú. Tavaly év végére a piaci alapú hitelek részaránya az agrárgazdaságban 55,2 százalék volt, ezen belül a mezőgazdaságban 46,6, az élelmiszeriparban pedig 66,6 százalékot ért el 2019 negyedik negyedévében.
Tovább növekedett a mezőgazdasági és élelmiszeripari egyéni gazdaságok együttes hitelállománya a tavalyi negyedik negyedévben: az előző év azonos időszakához képest 11,7 százalékkal, 354,5 milliárd forintra bővült. Ennek ellenére az egyéni gazdaságok hitelállományának részesedése az agrárgazdaság teljes hitelállományából érdemben nem változott, továbbra is 28 százalék körül alakult, mivel a társas vállalkozások hitelállománya az egyéni gazdaságokéhoz hasonló arányban növekedett. Így az agráriumban tevékenykedő gazdasági szervezetek továbbra is a hitelállomány hozzávetőlegesen 72 százalékát tudhatták a magukénak.
Ötéves időszakra visszatekintve megfigyelhető, hogy az egyéni gazdaságoknál a beruházási hitelek súlya számottevően növekedett. Az állomány részaránya 2015 negyedik negyedévében még az 50 százalékot sem érte el, 2019-ben pedig már mintegy 70 százalékot tett ki. A hosszú lejáratú forgóeszközhitelek részaránya viszont csaknem 30 százalékról 10 százalék közelébe mérséklődött ugyanezekben az években.
Továbbra is a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó egyéni gazdaságok hitelállománya volt a legmarkánsabb, részesedésük 67,4 százalék lett a negyedik negyedév végére. Hitelállományuk 10,5 százalékkal, 235 milliárd forintra nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az állattenyésztőknél is nőtt a hitelállomány értéke, 21,2 százalékkal. A kertészeti ágazat hitelállománya 6,6 százalékkal, 24,8 milliárd forintra emelkedett egy év alatt.
Az élelmiszeripar egyéni vállalkozásainak hitelállománya az előző év azonos időszakához képest 24,2 százalékkal csökkent, értéke 5,6 milliárd forintra mérséklődött 2019. december 31-re.
A mezőgazdasági társas vállalkozások 386,7 milliárd, az élelmiszeripariak pedig 535,7 milliárd forint hitelállományt tudhattak magukénak tavaly év végén. A kettő együttes értéke az állomány növekedésének eredményeképpen az egy évvel ezelőttit (875,5 milliárd forint) 47 milliárd forinttal haladta meg, és 922,4 milliárd forintra nőtt.
Az agrártárca adatgyűjtése szerint a mezőgazdasági társas vállalkozások piaci hiteleinek értéke mintegy 70 százalékot képviselt. A teljes hitelállomány legnagyobb része (41,5 százaléka) a szántóföldi növénytermesztő társas vállalkozásokhoz, közel azonos aránya (39,3 százalék) pedig az állattenyésztőkhöz került. A kertészeti ágazat részesedése 2,8 százalékot, az egyéb ágazatokban tevékenykedőké 16,4 százalékot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.