BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éleződik a vita az antibiotikumos baromfiról

Az Egyesült Államok pulykaállományaiban felhasznált antibiotikumok mennyisége körülbelül a kilencszerese az Egyesült Királyságban alkalmazottakénak – írja a Poultry Worldre hivatkozva az agrárkamara honlapja. A csirkéknél is megfigyelhető az eltérés, az amerikai tenyésztők kétszer annyi antibiotikumot adnak az állományuknak, mint az Egyesült Királyság állattartói.

A Save our Antibiotics csoport szerint amint az Egyesült Királyság a Brexit-folyamat végén elhagyja az európai vámuniót, a kormány jelentős vámtarifa-csökkentést tervez a hús bevitelére olyan országok számára, amelyekkel még nem kötött mezőgazdasági termékekre kiterjedő szabadkereskedelmi megállapodást – például az USA-val. Ezek a kapcsolatok sokkal több importot eredményezhetnek sokkal olcsóbban, a baromfira vonatkozó tarifákat például akár 40 százalékkal is csökkenthetik. Aggodalomra ad okot az is, hogy az Egyesült Királyság kormánya dönthet úgy, hogy nem él a klórral mosott csirkehúsra vonatkozó uniós tilalommal. Az amerikai adatok azt mutatják, hogy a felhasznált antibiotikumok mennyisége kilogrammonként 25 milligramm a csirkéknél, és 426 milligramm a pulykáknál, ami jóval több, mint az Egyesült Királyságban mért mennyiségek.

Az amerikai gazdák továbbra is erősen túladagolják az antibiotikumokat, annak ellenére, hogy egyre erőteljesebb figyelmeztetések vannak az emberi egészséget fenyegető veszélyről. A brit fogyasztók számára aggodalomra adhat okot, ha az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás növeli az így előállított amerikai hús és tejtermék bevitelét, mivel az antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumok átjuthatnak az emberekbe az élelmiszerláncon keresztül – mondta Colin Nunan, a Save our Antibiotics szóvivője.

Egyértelmű, hogy az Egyesült Államok az állatjólétre és az antibiotikumokra vonatkozó minimumszabályok alapján akar megállapodást kötni az Egyesült Királysággal. De ha az utóbbi kormánya elfogadja ezt a megközelítést, fennáll annak kockázata, hogy visszafordítja a brit gazdálkodók által az antibiotikumok használatának csökkentése terén elért haladást, mivel a brit termelőknek olyan állatállományokból származó, sokkal olcsóbb hús- és tejtermékekkel kell versenyezniük, amelyeket nagyon intenzív körülmények között, sokkal magasabb antibiotikum-felhasználással állítanak elő. A 2022. január 28-án hatályba lépő új uniós jogszabályok megtiltják a gazdaságoknak a rutinszerű antibiotikum-felhasználást, beleértve az állatcsoportok valamennyi megelőző kezelését. Ezzel szemben az Egyesült Államok határozottan ellenzi a megelőző csoportos kezelések lezárására tett kísérleteket, és elítélte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2017-es javaslatát az antibiotikumok csoportos megelőzés céljából történő használatának megszüntetésére.

Az Egyesült Államok fő mezőgazdasági tárgyalója, Gregg Doud szintén erőteljesen támadta az új EU-jogszabályokat, mondván, hogy a szabályok lényege az antibiotikumok használatának tilalma, és „rosszul leplezett ürügy a kereskedelem akadályozására”. Az állatgyógyászati készítményeket gyártó gyógyszeripari vállalatokat képviselő amerikai kereskedelmi testület szintén ellenzi az EU jogszabályait, és jelezte, hogy ha az Egyesült Királyság elfogadja őket, az intézkedés befolyásolhatja az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi tárgyalásokat.

Az Egyesült Királyság akár

40

százalékkal is csökkentheti a baromfi-vámtarifákat

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.