BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassan élénkül a forgalom a kutakon

Az üzemanyag iránti kiskereskedelmi kereslet a korábbi mínusz 30-40 százalék után a nyáron eddig csak 10-15 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Eközben szépen emelkedik az étel- és italértékesítés is a kutakon.

Míg március-áprilisban az előző év hasonló időszakához képest a kereslet 30-40 százalékkal esett vissza az üzemanyag-kiskereskedelemben, addig júniusban már csak 10-15 százalék körüli mértékben – közölte a Világgazdasággal a Mol. Az OMV is arról számolt be, hogy eddig emelkedést hozott a nyár, de a belső turizmus élénkítő hatását jelentősen rontja az idegenforgalom és a tranzitforgalom csökkenése. A Shell szerint a korlátozások lazítása óta megfigyelhető, hogy egyre többen ülnek autóba, így többen is tankolnak. A Molnál arra is felhívták a figyelmet, hogy elkezdődött egyfajta visszarendeződés a benzin és a gázolaj árában is.

A benzinnél literenként 280 forint, a gázolajnál 310 forint volt a mélypont, mostanra azonban – a kőolaj világpiaci árának emelkedése miatt­ – 366 forintba kerül egy liter benzin, a gázolaj pedig átlagosan 380 forintba. Viszonyításképp: a KSH adatai szerint márciusban 16,7, áprilisban 26,3, májusban pedig 13,8 százalékkal csökkent éves alapon az üzemanyag-kiskereskedelem.

Mindvégig zavartalanul üzemelt mind a 468 Mol töltőállomás, és a korlátozó intézkedések visszavonásának köszönhetően végül átmeneti bezárásokra sem volt szükség. Az OMV is az ellátás biztonságát tartotta elsődlegesnek, a 170 benzinkút alig több, mint 15 százalékát érintette a nyitvatartási idő változtatása, sok helyen ez csak egy-egy órát jelentett. A 189 kúttal rendelkező Shellnél is igyekeztek a működést a járványügyi helyzettel összhangban optimalizálni, a megváltozott kereslethez igazítani. A piaci szereplők szerint a pandémia alapjaiban változtatta meg a vásárlók viselkedését, döntéshozatalait, így ezekről hosszabb távú tapasztalatok alapján lehet majd tényleges eredményeket látni. Mindenesetre, amint a gazdaság ismét növekedési pályára áll, az üzemanyag-értékesítés is tovább erősödhet.

A nem üzemanyagok keresletét tekintve bizakodóbbak a láncok, többen már elérték a tavalyi szintet. Ehhez hozzájárul az is, hogy számos olyan élelmiszert és higiéniai cikket árultak, amelyekre megnövekedett kereslet mutatkozott a járvány idején. A Mol saját gyártású Hygi kéz- és felületfertőtlenítője például április vége, május eleje óta érhető el országszerte. Az OMV-nél azt emelték ki, hogy április és június között a gasztro- és a shopforgalom jelentősen visszaesett, ez alól kivételt képeztek az alkoholtartalmú italok.

A Shellnél ma már szépen emelkedik az étel- és az italértékesítés, de még nem éri el a vírushelyzet előtti szintet. Tavaly teszt jelleggel bevezették az étel- és italkiszállítást egy budapesti töltőállomáson, ezt a járvány ideje alatt további négy budapesti és öt vidéki kútra kiterjesztették. A deli by Shell termékekre épülő szolgáltatásban a NetPincérrel működnek együtt.

Számos olyan higiéniai és technológiai fejlesztés van, amelyet a járványra reagálva léptettek életbe a hálózatok, ezek közül több később is megmaradhat. A Mol például a Balaton környékén nemrég átadott újabb hat Fresh Corner töltőállomás egyikén, Badacsonyban minden eszközből érintésmentes verziót tesztelt, így infrás vezérlést kapott a szappan-, a kéztörlő- és a vécépapír-adagoló. Emellett újabb négy fővárosi és főváros környéki kúton helyeztek ki kültéri fizetőterminált. Mind a három piaci szereplőnél maradnak a kihelyezett kézfertőtlenítők, az elválasztó plexifalak a kasszazónában, valamint a helyiségek rendszeres mélyfertőtlenítése is. Az OMV-nél jelezték, hogy a 15 éve bevezetett HACCP-rendszer garantálja az élelmiszerek biztonságos beszerzését, tárolását és elkészítését.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.