Idén októberben 306,1 ezer álláskereső szerepelt a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) nyilvántartásában, 66,7 ezerrel több, mint az előző év azonos időszakában, vagyis 27,9 százalékkal nőtt az álláskeresők száma 2019 októberéhez képest. Ez jelentős növekedés, de az előző hónaphoz viszonyítva már negyedik hónapja csökkenés tapasztalható. Októberben a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népesség 6,6 százaléka volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 4,6 százalék volt. A legalacsonyabb értékekkel Győr-Moson-Sopron megye (2, illetve 1,5 százalék) rendelkezett, de kedvező a munkaerőpiaci mutatója Budapest, Pest, Csongrád-Csanád, Vas, Komárom-Esztergom és Fejér megyének is.
A 25 éven aluli korosztályba 43,5 ezer álláskereső tartozott, az 55 évesek és az efelettiek száma 75,6 ezer volt. Az előbbiek az álláskeresők 14,2, az utóbbiak pedig a 24,7 százalékát képviselték. Az álláskeresőkön belül 38,7 százalékot (118,6 ezer fő) tettek ki a legfeljebb általános iskolát végzettek, középfokú iskolai végzettséggel 164 ezer (53,6 százalék), felsőfokú végzettséggel 23,5 ezer ember (7,7 százalék) rendelkezett. Az álláskeresők 8,5 százalékát tették ki a pályakezdők (26 ezer fő). A legtöbb pályakezdő fiatalt Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván.
A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők számában 16,7 százalékos növekedés látható az egy évvel korábbihoz képest. A 79,2 ezer tartósan állás nélküli az összes álláskereső 26 százalékát adta.
Októberben 149,3 ezer álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, akiknek az 52,5 százaléka álláskeresési ellátásban, 47,5 százaléka pedig szociális jellegű támogatásban részesült. Az álláskeresők 51,2 százaléka semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott.
A tárgyhónapban összesen 36,6 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét az illetékes hivatalnál, az első alkalommal regisztrálók aránya 12,2 százalékot tett ki. Az új belépők száma az előző év azonos időszakához képest 5,8 százalékkal csökkent.
A foglalkoztatók összesen 23,9 ezer üres álláshelyet jelentettek be, amelynek az 51,1 százalékához igényeltek támogatást. A legtöbb új munkaerőigény Borsod-Abaúj-Zemplén megye, a főváros, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Baranya, Hajdú-Bihar és Pest megye területére koncentrálódott, de jelentős volt a bejelentések száma Győr-Moson-Sopron és Békés megyében is. Összességében 86 ezer álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből a hónap végére 56 ezer maradt betöltetlen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.