BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ipar erejére támaszkodhat a magyar gazdaság

A június óta tartó stagnálás után januárban 3,8 ponttal, 90,1 pontra emelkedett a gazdasági hangulatindex – derült ki az Európai Bizottság adataiból. A részindexek egy kivétellel emelkedtek januárhoz képest. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a Világgazdaság kérdésére elmondta: a jegybanki támogató politika és az uniós helyreállítási alap várakozásai adhattak optimizmust a gazdaság szereplőinek. Az ipar jól tartja magát, ez segítheti a hangulatindexet, a tavalyi első negyedév azonban magas bázist ad, emiatt az idei január–március valószínűleg 2-3 százalékos visszaesést mutat majd, a tavalyi utolsó negyedévhez képest stagnálás várható. Az egyes szektorok között jelentős eltérések lehetnek: az ipar és az építőipar teljesítménye kedvezően alakulhat, míg a vendéglátás mínuszban zárhat. A szakértő hozzáfűzte: a hagyományos kiskereskedelem teljesítménye elmaradhat az előző évitől, az online viszont jelentősen bővülhet. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője hangsúlyozta: az autóipari zavarok és a vártnál lassúbb vakcináció miatt az év rosszul kezdődött, de negyedéves alapon így is stagnálás várható – ez az előző évhez képest 6,3 százalékos visszaesés lenne.

Az építőipar és a kiskereskedelem pozitív meglepetést hozott, ezért jobban sikerülhetett 2020 utolsó negyedéve, július–szeptem­berhez képest 1,5 százalékkal, 2019 azonos időszakához képest 6,3 százalékkal csökkenhetett a GDP – értékelt az ING Bank vezető elemzője. Tavaly 5,6 százalékkal eshetett a gazdaság teljesítménye, ami messze van a 2008-as mélyponttól. Az oltási program lelassulása kedvezőtlen lehet a gazdaság számára, az újranyitási boom viszont akár több százalékpontot is hozzátehet a GDP-növekedéshez. Virovácz Péter rámutatott: ha a kényszermegtakarításokat belföldi szolgáltatásokra költik az emberek, a 6 százalék körüli bővülés sem elképzelhetetlen. Németh Dávid szerint a tavalyi negyedik negyedévben a szigorú lezárások ellenére nem lehetett akkora visszaesés, mint a tavasszal, kevésbé általános a lezárás, és az állami bértámogatások is segítenek. Az ok­tóber–de­cemberi időszakban 5,5-6 százalékkal csökkenhetett a bruttó hazai termék 2019 azonos időszakához viszonyítva, 2020-ban pedig 5,9 százalékkal lehetett kisebb a gazdaság teljesítménye.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.