A Pénzügyminisztérium (PM) előrejelzésében 3,5 százalékra teszi a bruttó hazai termék (GDP) idei növekedését, de jóval magasabb, 6,8 százalékos bővülés is elképzelhető – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. A nemzetközi intézetek előrejelzései jellemzően hasonló makropályát mutatnak, mint a PM-é, a medián pedig 4 százalék, vagyis érdemben magasabb a pénzügyi tárca várakozásánál. A jövő évre viszont a PM 5,4 százalékos növekedési várakozásánál egyértelműen lassúbb, 4,3 százalékos bővülést prognosztizálnak. A Fitch Ratings optimistább a minisztériumnál: az idén 4,9, jövőre pedig 6,9 százalékos GDP-növekedést vár. Suppan Gergely szerint nem túlzás a hitelminősítő intézet előrejelzése, sőt, ő már az idén is 6 százalék feletti bővülésre számít. A PM 3,5 százalékos növekedési várakozása a termelőágazatok, az ipar és az építőipar teljesítményével is elérhető, ehhez az év második felében várhatóan felfutó szolgáltatások is 3 százalékpontot tehetnek hozzá, továbbá a termékadó pozitív hatásával is számolhatunk. A szakértő szerint az áthúzódó helyreállással jövőre 6,3 százalékkal nőhet a GDP, utána pedig 4 százalékos növekedésre állhat be.
A pénzügyi tárca makropályáját tartja reálisnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Szerinte ahhoz, hogy a Fitch prognózisa megvalósuljon, a tavalyi negyedik negyedéves GDP-nek jóval a várakozások felett kellene teljesülnie, illetve az uniós helyreállítási alap és az idén megkezdődött uniós költségvetés forrásai megelőlegezésének felpörgésére, valamint már tavasszal jelentős átoltottságra – ezáltal a gazdaság kinyitására – lenne szükség. A szakember rámutatott: az elmúlt években a költségvetés egyensúlyban volt, könnyen lehetett előfinanszírozni az uniós forrásokat, most viszont már nem adott ez a feltétel. Suppan Gergely azzal érvel a felpattanás mellett, hogy a bázishatás önmagában is növeli a GDP változását. Az idei első negyedévben éves alapon ugyan még csökkenhet a gazdaság teljesítménye, az április–júniusi időszakban azonban akár 14 százalék körüli növekedés is várható. Az év második felében – ha jól halad az oltási program – a szórakoztatóipar is rákapcsolhat, ami új lökést adhat a bővülésnek. A tömegrendezvények kérdése azonban bizonytalan, ezek valószínűleg csak 2022-ben indulhatnak újra.
A Takarékbank elemzője hozzáfűzte: az áthúzódó hatás – a szórakoztatóipar fokozatos felpörgése – következtében 2022 első felében is kiugró növekedésre lehet számítani. A fejlesztések ugyan visszaestek, azonban a beruházási ráta magas maradt, Magyarország nem veszített jelentős mértékű tőkét – magyarázta Virovácz Péter. A potenciális növekedés hamar visszatérhet a válság előtti, 3,5-4 százalék körüli szintre a tavalyi, hozzávetőlegesen 2,5-3 százalékos szintről. Az ING Bank szakértője hangsúlyozta: Magyarország technológiai fejlettsége egyértelműen javult, a munkaerőpiac helyzete viszont kedvezőtlenebb, mint 2019-ben volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.