Nem számítok kamatmódosításra, és a monetáris tanács ülése után kiadott közleményben sem várható jelentős változás, a korábbi üzeneteket erősítheti meg a jegybank – mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) holnap tartja januári kamatdöntő ülését, a szerdától érvényes kamatszintet délután kettőkor, a monetáris tanács közleményét pedig három órakor teszik közzé. Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője sem számít a kamatok módosítására, ahogy a nem konvencionális eszközök változtatása sem valószínű. Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint maradnak a kondíciók, a hozamgörbe rövid oldalán sem mozgástér, sem indok nincs a feltételek lazítására, az MNB inkább a hozamgörbe hosszú végére koncentrálhat a nem konvencionális eszközökkel. Varga Zoltán hangsúlyozta: ha a kedvező befektetői hangulat tartósan fennmarad a feltörekvő piacokon, és tovább erősödik a forint árfolyama, elképzelhető, hogy az egyhetes betétikamat-szint 0,6 százalékra csökken. Az egyhetes eszköz kamatát csütörtökönként határozza meg az MNB igazgatótanácsa, a ráta szeptemberben szakadt el az alapkamat 0,6 százalékától. A szakértő szerint az idei első negyedév végén vagy a második negyedévben zárhat vissza az egyhetes ráta az alapkamathoz.
A tavaly év végén jelentkező dezinflációs hatás 2021 elején megfordulhat, az üzemanyagárak bázishatása miatt a fogyasztói árindex átmenetileg 3 százalék fölé emelkedhet – magyarázta az UniCredit Bank elemzője. A változó inflációs környezet következtében az MNB óvatos monetáris politikát folytathat 2021 első felében, nem módosít a kamatkondíciókon, az egyhetes betéti eszköz rátája 0,75 százalék maradhat. Halász Ágnes hozzáfűzte: a monetáris könnyítési programokon várhatóan nem változtat a jegybank, a jelenlegi formájukban futhatnak tovább. Varga Zoltán szerint sincs szükség az MNB beavatkozására, a bázishatás következtében alacsony maradhat a drágulás üteme az idei első negyedévben. A járványügyi korlátozások feloldása után viszont mind a keresleti, mind a kínálati oldal irányából inflációs nyomás indulhat. Az Equilor szakembere aláhúzta: jelentősen élénkülhet a fogyasztás, az emberek bepótolhatják az elhalasztott vásárlásokat, és az elmaradt áremelések is megtörténhetnek, ezek mind egyszeri hatásként adnak lökést az inflációs folyamatoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.