K. M. I. | A gazdaság beindulása után ismét bővül majd a kiskereskedelmi forgalom – reagált Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatközlésére. Tavaly naptárhatástól megtisztítva 0,2 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma; az élelmiszer-kiskereskedelem 3 százalékkal nőtt, a non-food kategória 0,4, az üzemanyag-értékesítés pedig 10 százalékkal esett vissza. Az ITM szakpolitikusa szerint vegyes a kép, mert bár a kiskereskedelmet az élelmiszer-eladás húzta, voltak olyan területek, ahol jelentős visszaesés történt, kimondottan a járvány miatt. Példaként említette, hogy az utazási korlátozások miatt csökkent az üzemanyag-forgalom, de tartós fogyasztási cikkekre is kevesebbet költöttek a vásárlók.
Nominálisan ugyanakkor így is mintegy 200 milliárd forinttal többet hagytak a fogyasztók a boltokban, mint 2019-ben. Cseresnyés Péter emlékeztetett: a pandémia előtt 81 hónapon át dinamikusan bővült a kiskereskedelem forgalma, és nemcsak egy-egy szegmensben, hanem minden területen. Úgy véli, ha túl leszünk a járvány okozta gazdasági nehézségeken, várhatóan visszatér a növekedés is.
Decemberben a kiskereskedelem forgalma folyó áron 1238 milliárd forint volt. Az értékesítés 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 40 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 11 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a várakozásoktól jelentősen elmaradt a kiskereskedelem év végi teljesítménye, és a hivatalos statisztikák által mutatott munkaerőpiaci ellenálló képesség ellenére a kereskedők számára nem sikerült jól a karácsonyi időszak, a lakosság inkább a megtakarításokat preferálta a költekezés helyett. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a forgalmat a karácsonyi nagy családi összejövetelek elmaradása is visszavethette. Úgy látja, a következő hónapokban folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom fokozatos javulása, a növekedés idén 5-5,5 százalék lehet. A járványhelyzet előtti szint elérése a tavaszi hónapokban várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.