Noha az Európai Bizottság eredetileg csak szerdán hozza nyilvánosságra az agrártámogatási rendszer átalakítására tett javaslatot, a tervek már kedden nyilvánosságra kerültek. Fontos kérdésről van szó, hiszen az Európai Unió költségvetésének ez a legnagyobb tétele, egyáltalán nem mindegy, hogyan alakulnak a jövőben a kifizetések.
A legfontosabb változás az Agrárszektor birtokába jutott dokumentum szerint a területalapú támogatásokat érintené, melyek összege jelentősen csökkenne, ugyanis a támogatások terén az eddigi területalapú szemléletet jövedelemalapú szemlélet váltaná fel. A javaslat szerint a támogatható hektáronkénti kifizetést a mezőgazdasági termelők csoportjai vagy földrajzi elhelyezkedése szerint differenciálni kell objektív és megkülönböztetéstől mentes kritériumok alapján.
A tervek szerint a kifizetések differenciálásánál különböző kritériumokat alkalmaznának a különböző támogatási csoportok és földrajzi területek esetében, valamint a bizottság a mezőgazdasági termelőknek egy reprezentatív referencia-időszakban mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelme alapján juttatna területalapú támogatást.
A javaslat értelmében főként a leginkább rászorulók, különösen a fiatal és új gazdálkodók, a nők, a családi és kistermelők, valamint a növénytermesztést és az állattenyésztést kombináló, illetve a természeti károkkal sújtott területeken élő gazdák lennének a támogatások kedvezményezettjei. Brüsszel tehát a területalapú támogatást olyan jövedelemalapú támogatással cserélné le, mely az említett csoportokat segíti elsősorban.
Akár az is lehetővé válna, hogy a területalapú támogatást olyan éves átalányösszegű kifizetések váltják, melyek a támogatható hektáronkénti területalapú jövedelemtámogatást részben vagy egészben helyettesítik.
A javaslat értelmében a tagállamok növelik a fiatal mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatható hektáronkénti támogatást, miközben csökkentik a területalapú jövedelemtámogatás éves összegét. A javaslatcsomag értelmében a területalapú támogatás már 20 ezer euró felett fokozatosan csökkenne:
Ez azt jelenti, hogy 450 hektáros birtokméret felett megszűnne a területalapú támogatás – írja a Portfolio. Ráadásul a tervezet szerint jogi személy esetében a felső határérték a jogi személy ellenőrzése alatt álló összes gazdaságra vonatkozna.
A javaslat arra is kitér, hogy a támogatásokat kizárólag azok kaphatnák meg, akik ténylegesen mezőgazdasági termékeket állítanak elő, míg a nyugdíjkorhatárt elérő és öregségi nyugdíjban részesülő kérelmezők 2032-től már nem lennének jogosultak ilyen támogatásra.
A tervezet külön kitér a kistermelői támogatásra is, amely választható lenne, és éves szinten nem haladhatná meg a 3 ezer eurót gazdálkodónként. A tagállamok differenciálhatnák ezt a támogatási formát a mezőgazdasági termelők különböző csoportjai számára.
A kiszivárgott anyagból ugyanakkor az még nem világos, hogy a bizottság javaslata a szigorú korlátozásokat a teljes támogatási volumenre alkalmazná-e, vagy csak az alaptámogatásokra, és például az Agro-ökológiai Programra (AÖP) nem. Az is lehetséges, hogy a szivárogtatás szándékos volt, melynek célja az, hogy felmérje a reakciókat. Egy, az Agrárszektornak nyilatkozó forrás szerint azonban
a dokumentum teljes mértékben egybevág azzal, amit az előző anyagokból ki lehetett olvasni.
A területalapú támogatások megszüntetését már egy 2021-es, a német kormány számára készült szakértői anyag is kilátásba helyezte, mely gondolatot aztán egy NGO 2023-ban szeptemberében már összekötötte Ukrajna esetleges európai uniós csatlakozásával. Ezáltal pedig a forrás szerint visszamenőleg is logikussá válik az egész eddigi folyamat azok számára, akik tudnak olvasni a sorok között.
Nagy kérdés azonban, hogy a tagállamok elfogadják-e, illetve milyen módosításokkal fogadják el a brüsszeli javaslatot, mely szinte biztosan heves vitákat vált majd ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.