BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült: Brüsszel lepaktált Kijevvel a tagállamok háta mögött – a magyar kormány nem hagyja

Az Európai Bizottság megemelte az ukrán mezőgazdasági termékek kvótáit. Győri Enikő fideszes EP-képviselő szerint Brüsszel ezzel Kijev érdekeit részesíti előnyben, miközben nem biztosít elegendő védelmet az uniós gazdáknak és elhanyagolja a fogyasztók egészségvédelmét.

„Az Európai Bizottság (EB) újabb mezőgazdasági kvótákról állapodott meg Kijevvel a tagállamok és a gazdák háta mögött. A döntés súlyosan szembemegy az európai gazdák és fogyasztók érdekeivel. A magyar kormány világossá tette, hogy a gazdák mellett áll, nem fogja hagyni ellehetetlenítésüket” – jelentette ki Győri Enikő fideszes EP-képviselő.

GYÕRI Enikõ EP-képviselő: Brüsszel a magyar és európai gazdák érdekei helyett Ukrajnát részesíti előnyben
Győri Enikő, a Fidesz európai parlamenti képviselője / Fotó: Bodnár Boglárka / MTI

Győri szerint a kvóták emelése különösen negatívan érinti a határ menti tagállamokat, így Magyarországot is. Az ukrán cukor behozatala a mostani kvóták ötszörösére nő, valamint a baromfi, tojás és búza esetében is jelentős mennyiségi emelést irányoznak elő. 

Hozzátette: ezekre a termékekre eddig automatikus védintézkedések vonatkoztak, védve ezzel az uniós piacot. Brüsszel a kelet-közép-európai gazdák kárára részesíti tehát előnyben Kijev érdekeit, ami elfogadhatatlan.

A politikus azt mondta, hogy a most tárgyalt intézkedések nem szolgáltatnak kellő védelmet. Baj esetén automatikusan életbe lépő, regionális védintézkedésekre lenne szükség, ha az ukrán import akár egyetlen határ menti tagállam esetében is eléri a kritikus mennyiséget. Eközben az EB-nek nem szabadna megfeledkeznie az uniós gazdák kártérítéséről sem.

Az EP-képviselő szerint Brüsszelt az európai fogyasztók egészsége sem érdekli. Elfogadhatatlan, hogy Ukrajna azonnal hozzáférést kap az EU belső piacához, miközben az uniós termelési, állat- és növényegészségügyi normákhoz való igazodást csak 2028-ra vállalja. Mi több, nincs biztosíték arra, hogy ezeket a vállalásokat valóban be is tartja majd.

Tanulmány: Ukrajna uniós csatlakozásával évi 236 milliárdot veszítenénk csak mi

Ukrajna gyorsított tagfelvétele a jelenlegi keretek között alapjaiban rajzolná át az EU támogatási rendszerét, különösen a kohéziós és agrárpolitikát, óriási terhet róva az EU költségvetésére. Az Oeconomus tanulmánya szerint ennek a legnagyobb vesztesei a kedvezményezett tagállamok lennének, köztük Magyarország.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.