BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Donald Trump, Vlagyimir Putyin
orosz-ukrán háború

Kiszivárgott, amire a világ várt: ez Putyin válasza Trump fenyegetésére – Oroszország mindenekfölött még nagyobb részt foglalhat el Ukrajnából

Az orosz elnök csak akkor hajlandó a békéről tárgyalni, ha a Nyugat elfogadja a feltételeit. Vlagyimir Putyin nem hajlandó engedni az ukrajnai háborúban, és akár még több területet is elfoglalna, miközben az amerikai elnök szankciós nyomása sem hatja meg – állítják a Kremlhez közel álló források.

A Kreml szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök hosszú háborúra készül Ukrajnában, és nem tart Donald Trump szankciós fenyegetéseitől. Sőt, ahogy az orosz hadsereg előrenyomul, újabb területek megszerzése is napirendre kerülhet. A cél: a Nyugat rákényszerítése egy olyan békemegállapodásra, amely Oroszország érdekeit tükrözi.

Donald Trump, Vlagyimir Putyin
orosz-ukrán háború
Vlagyimir Putyin nem hajlandó engedni az ukrajnai háborúban, és akár még több területet is elfoglalna, miközben az amerikai elnök szankciós nyomása sem hatja meg – állítják a Kremlhez közel álló források / Fotó: Alekszej Nikolszkij – Nicholas Kamm / AFP

Vlagyimir Putyin a saját feltételei beteljesedésére vár

A Reutersnek nyilatkozó három, névtelenséget kérő orosz forrás szerint az orosz elnök abban hisz, hogy senki – még az amerikaiak sem – kezdett komolyan érdemi béketárgyalásokat vele, ezért folytatja az offenzívát, amíg el nem éri céljait. Ezek közé tartozik: a NATO bővítésének jogi tilalma kelet felé; Ukrajna semlegessége és haderejének korlátozása; a helyi orosz ajkú lakosság védelme; és Oroszország területi nyereségeinek elismerése.

Bár Putyin értékeli a Trump elnökkel és Steve Witkoff különmegbízottal folytatott kapcsolatokat, „Oroszország érdekei mindennél előbbre valók” – fogalmazott az egyik forrás.

Az orosz vezetés úgy véli, hogy a gazdaság és a hadiipar bírni fogja a nyugati nyomást

Az ország az eddigi legsúlyosabb szankciókat is túlélte, és az amerikai elnök újabb fenyegetései – például a kínai és indiai olajvásárlók megbüntetése – sem változtat Putyin tervein. 

Az orosz gazdaság tavaly 4,3 százalékos növekedést mutatott, és bár 2025-ben lassulás várható, a haditermelés tempója felülmúlja a NATO-országokét bizonyos területeken, például a tüzérségi lőszerek gyártásában.

Trump 100 százalékos vámokkal fenyegeti Oroszországot Ukrajna miatt – új fegyverszállítmányokat ígért Kijevnek

A lépésről a NATO főtitkárával tartott találkozón beszélt. Az Egyesült Államok százszázalékos vámokat vezethet be Oroszországgal szemben, ha az ország nem hagy fel az ukrajnai hadműveletekkel ötven napon belül – közölte Donald Trump amerikai elnök hétfőn.

A DeepStateMap adatai szerint Oroszország az elmúlt három hónapban 1415 négyzetkilométerrel növelte az általa ellenőrzött területet Ukrajnában. Jelenleg az ország közel egyötöde áll orosz fennhatóság alatt,

  • beleértve a 2014-ben annektált Krímet;
  • a teljes Luhanszkot;
  • valamint Donyeck, Zaporizzsja és Herszon több mint 70 százalékát.

„Evés közben jön meg az étvágy” – mondta az egyik forrás, utalva arra, hogy Putyin újabb területek megszerzésére törekedhet, ha nem állítják meg katonailag. A cél a Dnyipropetrovszk, Szumi és Harkiv régiók elfoglalása is lehet, ha az ukrán védelem összeomlik.

Trump korábban a háború gyors lezárását ígérte, ám most élesebb hangot ütött meg. Felszólította Putyint a tűzszünetre, és újabb fegyverszállítmányokat, például Patriot rakétarendszereket küldött Ukrajnának. 

Emellett további szankciókat helyezett kilátásba, ha 50 napon belül nem születik békemegállapodás.

Az orosz fél azonban úgy látja: Trump bár kiszámíthatatlan és képes „kellemetlen dolgokra”, nem jelent valós fenyegetést. „Manőverezik, hogy ne bosszantsa fel túlságosan” – jegyezte meg az egyik bennfentes.

Trump és Putyin az elmúlt hónapokban többször is telefonon egyeztetett, de az orosz elnök továbbra sem fogadta el Trump feltétel nélküli tűzszüneti javaslatát, amelyet Kijev ugyan támogatott, de Moszkva elutasított. A háború tehát folytatódik – és a Kreml szerint akár hónapokon belül újabb eszkaláció is jöhet.

Olajárzuhanás Trump új vámfenyegetései miatt: háttérbe szorul az orosz kockázat – Kína tartja a keresletet, az OPEC lazít

A piacok egyre inkább túlkínálatot áraznak, miközben Kína stabil keresletet mutat. Az amerikai elnök ismét feltüzelt kereskedelmi háborúja nyomán estek az olajárak, miután az új Oroszország elleni nyomásgyakorlás nem érinti közvetlenül az energetikai exportot.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.