BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Fico nincs többé egyedül Brüsszel ellen: odaállt mellé egy kis uniós ország – Ursula von der Leyen már levélben győzködi

Szlovákia továbbra sem támogatja az EU 18. szankciós csomagját Oroszország ellen, pedig az Európai Bizottság írásban ígért segítséget a gáztilalom hatásainak enyhítésére. Robert Fico miniszterelnök jogi és pénzügyi garanciákat követel, mielőtt feloldaná a vétóját.

Szlovákia és Málta egyedüliként tartja vissza az Európai Unió 18. szankciós csomagjának elfogadását Oroszország ellen, noha a bizottság részletes ígéretet tett, hogy kezelni fogja az orosz gázimport 2028-as betiltásából fakadó kockázatokat. A szlovák vétó mögött a gázkérdés áll, amelyben Robert Fico továbbra is szilárdan tartja az álláspontját.

Slovak PM Robert Fico revisits Handlova one year after assassination attempt
Robert Fico miniszterelnök jogi és pénzügyi garanciákat követel, mielőtt feloldaná a vétóját / Fotó: Anadolu via AFP

Az EU már júniusban elfogadta volna az új szankciókat, de Fico akkor bejelentette: addig nem támogat semmit, amíg nem kap írásos garanciákat az orosz gáz kiváltására vonatkozó uniós terv – a RePower EU – lehetséges negatív hatásainak enyhítésére. Most, hogy a bizottság eljuttatta a hivatalos választ, Szlovákia továbbra is tartózkodik. 

A levél, amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke írt Ficónak, számos ígéretet tartalmaz, de konkrétumokat egyelőre nem közöl.

A bizottság szerint az orosz gázból való kivonulás fokozatos és összehangolt lesz; cél, hogy az árak ne szökjenek az egekbe, és elkerülhetők legyenek a költséges határon átnyúló díjak.

A levél szerint a tagállamok védelmében bevezetnének egy vészféket, ha hirtelen áremelkedés következne be. Emellett Brüsszel felülvizsgálná a helyzetet 2027-ben vagy egy esetleges orosz–ukrán békemegállapodás után.

Robert Fico: Brüsszelben garanciák nélkül nem lehet bízni

Fico mindeközben belpolitikai egyeztetésre hivatkozik: a bizottság levelét továbbította a szlovák parlamenti pártoknak, amelyek még nem alakítottak ki közös álláspontot. A miniszterelnök szerint „az EU megszállottsága Oroszországgal szemben” olyan mértékű, hogy még száz elutasító szavazat sem állítaná meg a bizottságot. A szlovák kormány ezért nemcsak politikai támogatást, hanem konkrét anyagi és jogi garanciákat követel – például az orosz Gazprommal szembeni esetleges választott bírósági eljárások esetére is.

Mint azt a Mezha is írta, Szlovákia 2034-ig érvényes hosszú távú szerződéssel rendelkezik az orosz Gazprommal, és bár az Ukrajnán átmenő szállítás megszűnt, továbbra is érkezik gáz a Török Áramlat vezetéken keresztül Magyarország felől. Jelenleg az orosz gáz Szlovákia importjának kevesebb mint felét teszi ki, de Fico szerint az átállás így is jelentős többletterhet róna az iparra és a lakosságra.

Fico odaszólt a cseh miniszterelnöknek, és közölte, ő mit vár el

A szlovák kormányfő levelet küldött prágai partnerének, melyben nyomatékosította: a cseh miniszterelnök ne kérje tőle a szankciós csomag támogatását garanciák nélkül. Robert Fico szerint Szlovákia számára létfontosságú, hogy 2028 után is elérhető maradjon a földgáz, észszerű áron és mennyiségben.

A 18. szankciós csomag egy újabb csapás Moszkva ellen

A júniusban beterjesztett 18. szankciós csomag több ponton sújtja az orosz energiaszektort és a pénzügyi rendszert:

  • Betiltják minden tranzakciót, amely az Északi Áramlat 1. és 2. vezetékekhez köthető;
  • Az orosz olajtermékek árplafonját 60 dollárról 45 dollárra csökkentik hordónként;
  • További 77 tankert helyeznek szankciós listára az illegális szállítások miatt;
  • Megtiltják az orosz olajból készült termékek behozatalát harmadik országokon keresztül;
  • Teljes tilalmat vezetnek be 22 orosz bankkal és az őket segítő harmadik országokkal szembeni tranzakciókra;
  • Szankcionálják az Orosz Közvetlen Befektetési Alapot (RDIF) és leányvállalatait is.

Málta – Szlovákiával ellentétben – nem a gáz, hanem az olajárplafon csökkentése miatt blokkolja a csomagot. A máltai delegáció hivatalosan nem nyilatkozott, de a háttérben a tengeri szállítási ipar védelme állhat az ellenállás mögött.

Felszólítást kapott Robert Fico attól, akitől a legjobban fáj: ez az utolsó esélye, ha nem változtat, elszigetelődik az EU-ban

Fokozódik a nyomás Szlovákia miniszterelnökén. Most már felszólítást kapott Robert Fico, aki magára maradt az EU-ban. Csakhogy neki is vannak feltételei azért, hogy együtt szavazzon a többiekkel az orosz szankciókról.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.