BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kamatdöntés: egyelőre nem lépett a jegybank

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem változtatott a kamatkondíciókon a tegnapi kamatdöntő ülésén.

A jegybank közleménye szerint az alapkamat továbbra is 0,6 százalék, és nem módosult a kamatfolyosó – az egynapos betéti, illetve hitel – rátája sem. Az MNB szerint a tavaszi hónapokban 4 százalék körül alakulhat a fogyasztói árindex. A kiugró adatot a bázishatás és a dohánytermékek adóemelése okozza, az utóbbi 2021 egészében 0,8 százalékponttal emeli az inflációt.

A gyenge belső kereslet és az alacsony importált infláció azonban erősen fékezi a drágulás ütemét. Az idén 3,5-3,6 százalékkal romolhat a pénz. Mint a közlemény figyelmeztet, a járványhelyzet továbbra is változékony árazási mintázatokat okozhat.

A jegybanki előrejelzéssel összhangban az idei második negyedévben 4 százalék felett alakulhat az infláció – mondta a Világgazdaság kérdésére Török Zoltán, a Raiffesien Bank vezető elemzője. A következő időszakban a megszokottnál magasabb nemzetközi inflációs környezet várható, az Egyesült Államokban és az eurózónában is mintegy 2 százalékos lehet a drágulás. Az importált infláció miatt 2021 utolsó negyedévében rekordkörüli, 5 százalékos lehet a fogyasztói árindex értéke, míg az év egészében 3,8-4 százalékos. A szakértő hangsúlyozta: jövőre enyhén mérséklődhet, de jóval a jegybanki várakozás felett alakulhat az infláció. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője aláhúzta: az infláció nem a gazdaság túlfűtöttsége miatt nő, ezért a következő két-három évben nem szigorít az MNB. „A határidős kamatlábpiacnál az év végéig 50 bázispontos emelésre számítunk, azonban a szigorításra egyelőre nem látunk okot” – tette hozzá. Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője felhívta a figyelmet: ha a lazítás irányába mozdulna el a monetáris politika, az egyhetes betéti eszköz kamatának csökkentése vagy a befogadott állomány mérséklése jöhet szóba.

Mivel csak az év vége felé láthatók az inflációs folyamatok, a monetáris döntéshozók kivárhatnak – mutatott rá Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Az Államadósság Kezelő Központ március végétől a kötvénykibocsátások csökkentését tervezi, ami hatással lehet a jegybank állampapír-vásárlási programjára. Az MNB kommentárja szerint a fedezett hiteleszköz heti állományát 30 milliárd forintról 10 milliárd forintra vágta vissza, ezzel párhuzamosan a kötvényvásárlások értéke 60 milliárd forintra emelkedett. Molnár Dániel, a Századvég makrogazdasági elemzője legkorábban a márciusi kamatdöntő ülésen vár lépést az MNB-től, ám ekkor legfeljebb a nem konvencionális eszközök finomhangolása történhet meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.