Csaknem 93 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma 2020 decemberében az egy évvel korábbihoz képest, és szinte pontosan ilyen mértékben zuhant a kereskedelmi szálláshelyek árbevétele is a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi gyorsjelentése szerint.
A belföldi vendégek száma 92 százalékkal, a vendégéjszakáké pedig 89 százalékkal csökkent éves alapon. A külföldi vendégek a vizsgált időszakban 97 százalékkal voltak kevesebben, ezáltal 96 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon a kizárólag hivatalos célból látogatható szálláshelyeken, ahol decemberben már a regisztrált összes vendégéjszaka 70 százalékát a belföldi vendégek adták. A beutazási korlátozás és ezzel összefüggésben a kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó intézkedések hatása a balatoni régióban és Budapesten okozta a legnagyobb forgalomcsökkenést.
A vendéglátóhelyek árbevétele 50,5 százalékkal zuhant decemberben az előrejelzés szerint, és 43,6 százalékkal januárban, ami a tavaszinál sikeresebb alkalmazkodást mutat a megváltozott helyzetben, de érdemi javulást csak az átoltottság 60 százalékos szintje és a jól működő oltásigazolás hozhat – kommentálta a KSH jelentését a Takarékbank vezető elemzője, Suppan Gergely. A szállodákat, panziókat, kempingeket, üdülőháztelepeket, valamint közösségi szálláshelyeket magában foglaló kereskedelmi szálláshelyi piac vendégforgalma éves szinten 58 százalékkal csökkent, és összesen csupán 13 millió vendégéjszakát ölelt fel 2020-ban a statisztikai hivatal adatai szerint. A belföldi vendégek 39, a külföldiek 77 százalékkal kevesebb, az előbbiek 9,6 millió, az utóbbiak 3,7 millió vendégéjszakát töltöttek el a szálláshelyeken. A szektor teljes árbevétele folyó áron 59 százalékkal maradt el az előző évitől, mindössze 228 milliárd forintot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.