Az elmúlt napokban látott hozamemelkedésre reagálhatott a jegybank az állampapír-vásárlási programjának kiterjesztésével – mondta a Világgazdaság kérdésére Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa kedden döntött arról, hogy eltörli a kötvénysorozatonkénti 50 százalékos vásárlási limitet. A program tavaly májusi bevezetésekor ezt 33 százalékban határozták meg, amit ősszel 50 százalékra emeltek. Az MNB közleménye hangsúlyozta: a módosítás nem érinti a heti vásárolt mennyiséget, a vásárolt kötvényállomány szerkezetét befolyásolja, a monetáris politika iránya pedig változatlan marad. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint a hozamgörbe menedzselése vezethetett az intézkedéshez, ugyanis világszerte általános jelenség, hogy a hozamgörbe hosszú végén emelkednek a hozamok. A lépés megtette a hatását, már tegnap 15 bázisponttal csökkent a tízéves hozam. Török Zoltán hozzátette: csak idő kérdése volt, hogy mikor terjeszti ki a program határait az MNB, az intézkedéssel hatékonyabban hathat a hozamgörbe hosszú végére.
A program eredetileg két célt tűzött ki: hatékonyabbá tenni a monetáris transzmissziót a hozamgörbe hosszú végén, és stabilizálni az állampapírpiacot – írta az MNB a közleményében. Nyeste Orsolya arról beszélt lapunknak, hogy nem volt meglepetés a kötvényvásárlások kiterjesztése, ugyanis eleve úgy indították útjára a programot, hogy a célok elérésének érdekében rugalmasan alakítható legyen. A hosszabb állampapíroknál több sorozatnál megközelítette vagy elérte az 50 százalékos tulajdonosi részarányt a jegybank, így ahhoz, hogy továbbra is aktívan alakíthassa a hozamokat, lépnie kellett. Az Erste Bank szakértője leszögezte: az MNB vásárlásai nélkül a globális hozamemelkedés sokkal erőteljesebb lehetne a magyar piacon. A tendenciákkal a magyar jegybank sem tud szembemenni, a kötvényvásárlások fenntartásával azonban tompíthatja a hozamemelkedés mértékét. Az elemző rövid távon nem tart a kiterjesztés negatív hatásaitól, később azonban problémát okozhat, ha a vállalatok túlzottan hozzászoknak a rendkívül alacsony kamatkörnyezethez, egyes cégeknél akár a működés fenntarthatósága is felmerülhet magasabb kamatok mellett. Az MNB a magas tulajdonhányadát középtávon leépítheti, így ezzel sem lehet gond, addig viszont a magas birtoklási arány miatt egyfajta ármeghatározó szerepe lehet a jegybanki vásárlásoknak. Nyeste Orsolya hangsúlyozta, hogy fejnehéz volt a finanszírozás: az év elején az időarányosnál jelentősen több forintkötvényt bocsátott ki az Államadósság Kezelő Központ, ami a tovább emelkedő hozamok mellett a hosszabb távú finanszírozás szempontjából kifejezetten kedvező lehet.
Ezerötszázmilliárd felett az állampapírprogram
A keddi aukción vásárolt 29 milliárd forinttal 1528 milliárd forintra emelkedett az MNB tulajdonában lévő állampapír-állomány – derült ki a jegybanki adatokból. Ha az állami készfizető kezesség mellett kibocsátott kötvényeket (az Eximbank és az MKB kötvényei) is hozzászámoljuk a programhoz, akkor már 1576 milliárd forintnál jár az állomány. Az állampapírprogram vásárlásait az idén év elején futtatta fel a jegybank, jellemzően heti 60 milliárd forint értékben vesznek kötvényeket a másodlagos piacon, illetve a tender keretében. A keddi aukción a 2033/A sorozatból vett a legtöbbet az MNB, mintegy 15 milliárd forint értékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.