Nyílt levélben szólította fel lemondásra Ursula von der Leyent a Ryanair vezérigazgatója, Michael O’Leary, amiért az Európai Bizottság elnöke nem tesz semmit a francia légi forgalmi irányítók (ATC) ismétlődő nyári sztrájkjai ellen, amelyek megbénítják az európai légi közlekedést. A Ryanair szerint a múlt héten kezdődött „nyári szórakozás” keretében csütörtökön és pénteken több mint 1500 járatot töröltek, ez pedig 270 000 uniós állampolgár utazási terveit húzta keresztbe.
A légitársaság azt állítja: az esetek 90 százaléka elkerülhető lett volna, ha az EU biztosítaná, hogy a Franciaország feletti átrepüléseket (overflights) ne bénítsák meg a nemzeti sztrájkok. Michael O’Leary szerint ez nem pusztán francia belügy, mivel az egységes európai piac védelme az Európai Bizottság hatásköre, különösen a légi közlekedés területén.
A levélben O’Leary emlékeztet arra, hogy Von der Leyen korábban a Brexit-tárgyalások során többször kijelentette: az egységes piac védelme a legfontosabb feladata mint bizottsági elnök. Ennek fényében a Ryanair szerint elfogadhatatlan, hogy a vasutak, autópályák és tengeri útvonalak védettek a sztrájkokkal szemben, a légi forgalom viszont nem.
Ha nem képes megvédeni az európai utasokat és a légi közlekedési piacot a francia sztrájkoktól, akkor mondjon le, és adja át a helyét olyasvalakinek, aki meg tudja védeni a piacot
– fogalmazott a Ryanair vezérigazgatója. Az overflight azt jelenti, amikor egy repülőgép átrepül egy ország légterén anélkül, hogy ott leszállna. Ezeket a járatokat is érintik a francia légi forgalmi sztrájkok, ami különösen problémás, hiszen Franciaország központi helyzete miatt számos európai útvonal áthalad a légterén. A Ryanair és más légitársaságok régóta kérik, hogy az átrepülések maradhassanak zavartalanok sztrájk idején is, ahogy az más közlekedési ágazatokban már megoldott.
Korábban a Világgazdaság is beszámolt arról, hogy a francia légi forgalmi irányítók sztrájkja zavart okoz a franciaországi és a szomszédos országokba irányuló, illetve onnan érkező járatok forgalmában, valamint az átrepülésekben. A munkabeszüntetés torlódást idézett elő az európai légtérben, ami késésekhez és bizonyos esetekben elkerülhetetlen járattörlésekhez vezetett több európai légitársaságnál.
A Wizz Air szerint „a légitársaság minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy fenntartsa a menetrendet, és elkerülje a járattörléseket, prioritásként kezelve a járatok üzemeltetését még akkor is, ha azok késésekkel járnak”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.