BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hiába került csúcsra az amerikai tőzsde, forintban nem volt könnyű rajta nyerni - és még csak most jönnek a vámok

A befektetők a következő napokban a vámháború folytatásának minden apró rezdülésének hatalmas figyelmet szentelnek majd, Trump és csapata hamarosan elkezdi közölni a kivetett vámokat. Az amerikai tőzsde az év eleji brutális mínuszok ellenére is pluszban jár – de a kép csak dollárban mérve ennyire szép, forintban nullára kijönni sem volt könnyű a világ legnagyobb tőkepiacán.

Brutálisan gyenge évkezdet után történelmi csúcsokra kúszott az amerikai tőzsde az újabb vámbejelentési hullám előtti napokra, a folytatást azonban ismét homály fedi: a futam folytatódása vagy földbe állása ugyanis ismét a vámok alakulásán fog múlni. 

U.S. President Donald Trump returns to the White House, amerikai tőzsde,
Donald Trump friss vámbejelentéseire figyel az amerikai tőzsde  / Fotó: Anadolu via AFP

Jelentős eltéréseket látni az amerikai tőzsde szektorális teljesítményei között

Az Amerikán kívüli befektetők ugyanakkor már a történelmi csúcsok láttán sem lehetnek elégedettek: a dollár 10 százalék feletti euróval szembeni, vagy éppen a forinttal szembeni 15,3 százalékos idei mélyrepülése ugyanis villámgyorsan radírozta le gyakorlatilag minden külföldi befektető nyereségét, főleg úgy, hogy a csúcsokhoz elég volt 6,8 százalékos év elejétől vett pluszba kerülnie a piacnak, így míg az amerikai részvényeken ugyan nominálisan lehetett keresni, a devizapiaci csapongás árnyékában lényegi mínuszokat lehetett generálni még úgy is, ha magát részvényt jól választott az ember.

Az S&P 500 szektorai közül az idén az ipari vállalatok indexe emelkedik ki, mely 13,4 százalékos pluszban várja a hét első napjaiban esedékes vámbejelentéseket, a második helyen a távközlési szektor áll a maga 11,6 százalékos eredményével, a harmadik helyen pedig a pénzügyi és a technológiai szektor osztozik, melyek egyaránt 10,5 százalék körüli pluszt hoztak össze az idén, bő hat hónap alatt. Maga az S&P 500 6,8 százalékos nyerőben várja a vámokat.

Az amerikai piac szektorai között mindössze kettőt látni, amelyik nem tudott nominálisan sem felértékelődni az idén, ezek a diszkrecionális fogyasztói javak, valamint az egészségügy cégei, melyek indexei 1,4-1,5 százalékos mínuszban járnak az idén. Nem nyújtott ugyanakkor sokkal jobb teljesítményt az energiaipar és az ingatlanszektor sem, ezek 1,6, illetve 2,8 százalékos pluszban járnak mindössze az idén.

Sok oka van a nagy szórásnak, a jövő még ködbe burkolózik

A jelentős szektorális szórás annak tudható be, hogy az amerikai piacot több tényező is rángatta az idén, melyek adott esetben csak egy-egy specifikus szektor számára okoztak fájdalmakat:

  • Trump gyógyszerárcsökkentési törekvése és az, hogy megvámolná a gyógyszereket, egyértelműen megütötte a gyógyszeripart (és nem csak Amerikában),
  • a bizonytalan fogyasztói jövőkép és a magasan ragadó kamatok betettek a nem létszükségletnek tekinthető fogyasztói javaknak, és az ingatlanos cégeket sem segítették,
  • míg az Amerika újraiparosításával kapcsolatos törekvések megemelték az ipari szektor cégeinek árfolyamait, 
  • az MI-robbanás nyertesei pedig tovább tolták felfelé a technológiai szektor részvényeit.

Az viszont, hogy milyen második félévre számíthatnak a befektetők szektorálisan, egyelőre távolról sem biztos: a hét elején érkező vámtervezetek ugyan megjelölik majd az irányt, amerre az amerikai kormányzat el tervez majd indulni a vámokkal, ezek végleges életbe lépése és formája még egy jó ideig nem tekinthető majd véglegesnek – ennek belátásához elég visszatekinteni arra, mi történt a vámok áprilisi bejelentése után, melyeket azonnal követett a most lejáró 90 napos vámszünet. Annyi biztos, hogy az amerikai részvénypiac feszülten várja a bejelentéseket, mindhárom nagy index opciói pirosban járnak a nyitás előtti kereskedésben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.