BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötödével kerülhet többe az építőanyag jövőre

Átlagosan 20 százalékkal drágulhatnak januártól az építőanyagok, áruhiánytól most nem kell tartani.

Elkötelezettek a termelés fenntartása mellett az ágazati szereplők, ezért nem tart a magyarországi építőanyaggyárak leállásától Tibor Dávid, 

az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Hazai Építőanyag-gyártó Tagozatának (HÉT) elnöke. Mint a VG megírta: Európa legnagyobb tetőcserépgyártó cégcsoportjának magyarországi ügyvezetője szerint az energiakrízis uniós szintű beavatkozást igényel, és az elszálló önköltség miatt gyárbezárásokra is sor kerülhet a gazdaságtalan mértékben megemelkedő termelési költségek, a potenciálisan túl magas végfogyasztói árak miatt. Üzemszünetre azonban a Creaton nem készül – közöltük akkor, és mint a szakmai tagozat elnöke megerősítette, a piac többi szereplője sem. Tibor Dávid szerint azonban reális forgatókönyv a szokásosnál nagyobb mértékű áremelés a jövő év elején, ami nem öngerjesztő folyamat, hanem ténylegesen költségvezérelt lépés lehet.

A hirtelen megnőtt energiaárak korrekciója, a jelenlegi energiaárszinttel számolva, a jövő év elején átlagosan 20 százalékos áremelést indokol az építőanyag-gyártásban, erre készülnek a HÉT tagjai

– jelezte a tagozati elnök. Az átlagban nagy a szórás, jellemzően 10–30 százalék között mozog, és szinte minden építőanyagot érint, a kevésbé energiaintenzív területet kevésbé, a többit nagyobb mértékben. Egy átlagosan 20 százalékos építőanyag-drágulás hatására nagyságrendileg 10 százalékkal kerül többe az építkezés és a felújítás.

Fotó: Shutterstock

Az építőanyag-gyártás legtöbb területén jelentős mennyiségű energiát használnak fel. A szálas és műanyag hőszigetelők, a gipszkarton lapok fogyasztói ára várhatóan 20 százalék felett fog emelkedni, a tégla és a kerámiaburkolatok ára akár még ennél is többel, a bányászott építőipari termékeké viszont átlag alatt nőhet. 

A jövő évtől fokozatosan megjelenő, az energiaköltség indukálta áremelések előtt nem sokáig élvezhették a piaci szereplők az alapanyagok piaci korrekcióját, a műanyag, az építőfa és az acél ára nemrég mérséklődött, igaz, máig ható drasztikus mértékű drágulást követően.

Egyik építési termék ára sem tudott visszatérni az egy vagy fél évvel korábbi szintre, ráadásul a bérköltségek, a csomagolási és a szállítási költségek is folyamatosan emelkedtek időközben – összegezte a HÉT elnöke. Az építőanyag-gyártók az elmúlt években sokat költöttek energiahatékonysági és kapacitásbővítő beruházásokra, de ilyen mértékű energiaár-emelkedésre senki sem volt felkészülve, és ezt a korszerűsítések sem kompenzálhatják. 

Éppen ezért készülnek a hazai gyártók arra, hogy közösen fordulnak a kormányzathoz, az üzemanyagok hatósági árazásának mintájára a vállalati energiaárak megfékezését szorgalmazva, hogy az áram és a földgáz árának az állam még időben plafont szabjon.

Az év elején még áruhiánytól szenvedő építőanyag-piacon közös érdek egy újabb krízishelyzet elkerülése, a nagyarányú drágulás ilyen szituációhoz vezetne. 

Bár a korábbiaknál nagyobb mértékű áremelés a költségek megugrása miatt egyre valószínűbb, felvásárlási lázra nem számít a szakember, mondván, hogy bár a termelés teljes kapacitáson zajlik, raktárra senkinek sem volt lehetősége termelni az idén, így nincs mit felvásárolni.

Az építőanyag-gyártók egyelőre más országokban sem jutottak közös nevezőre a kormányzati döntéshozókkal, követendő intézkedések sehol sem születtek ezen a téren, de mindenhol intenzíven keresik a megoldást az energiaválság megfékezésére – mondta Tibor Dávid. A magyar kormány által hatóságilag fixált üzemanyagárakat biztató jelnek, fontos piacmentő beavatkozásnak tekintik.

Bővült és drágult a termelés

Egy év alatt szeptemberig 14,2 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene, az év első kilenc hónapjában pedig 10,5 százalékkal bővült. A szeptemberben megkötött új szerződések volumene 16,1 százalékkal csökkent, a hó végi teljes szerződésállomány 12,9 százalékkal nőtt a 2020. szeptember végihez mérten. A harmadik negyedévben a termelői árak 12,8 százalékkal meghaladták az előző évit.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.