BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gazdaságilag is összefonódtak a V4-ek

A V4-ek gazdasági kapcsolata kétségkívül szoros, ugyanakkor mindenképpen továbbfejlesztendő, hiszen ez az országcsoport értelmezhető méretű és földrajzilag megközelíthető a többi ország számára, azaz olyan piacot jelent, amire egy-egy exportálni kívánó cég ki tud lépni – mondta a VG-nek Regős Gábor, a Századvég Konjunktúrakutató makrogazdasági üzletágának vezetője, akit a visegrádi országok gazdasági integrációjának mélységéről kérdeztünk. Az elemző hozzátette, Magyarország és a V4-ek közötti külkereskedelmi forgalom számottevően bővült 2010 óta: 

euróban számolva a Lengyelország felé irányuló export 94,4 százalékkal, az onnan származó import 93,5 százalékkal bővült, ezzel a részesedése a hazai kivitelen belül 3,7 százalékról 4,3 százalékra, a behozatalon belül pedig 5,3 százalékról 5,7 százalékra emelkedett. 

Csehország estében volt igazán robusztus a forgalomnövekedés, különösen az import oldalon, amely bő tíz év alatt 169,5 százalékkal lett magasabb, ezzel a magyar behozatal belüli részesedése 3,2 százalékról 4,9 százalékra nőtt.

Folyamatosan erősödik a gazdasági együttműködés a régiós országok között 

– mondta a VG-nek Tóth Bálint László, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kutatója. A térség nagyobb vállalatai rendre megjelennek egymás országaiban, Magyarországon is egyre jobban előtérbe kerülnek a cseh vagy lengyel vállalatok, ahogy a hazai cégek, mint például a Mol is erős jelenléttel bír a régióban. Szerinte a gazdasági kapcsolatok még szorosabbá válhatnak, ha megvalósul a V4 fővárosait összekötő nagy sebességű vasútvonal, amely a munkaerő és a tőke áramlása mellett a turizmust is segítheti. Ugyanezen célokat szolgálja a 3 tenger kezdeményezés is, ami pedig az észak-déli irányba kötné össze a dél-kelet lengyelországi iparvidéket a kelet-szlovákiai és kelet-magyarországi ipari területekkel. Magyarország és Lengyelország ebben a projektben jól halad, egyedül Szlovákiban lassult le a folyamat – mutatott rá az MCC kutatója. 

Fotó: Shutterstock

A visegrádiak ugyanakkor nem csak az egymás közötti forgalomban, hanem európai viszonylatban is látványos eredményeket tudnak felmutatni. Németország és a V4-ek között ma már szorosabb a külkereskedelmi kapcsolat, mint a franciák és a németek között. A 2020-as adatok alapján a visegrádiak Németországba irányuló exportja (termék és szolgáltatás együtt) 172 milliárd euró volt, míg Franciaországé kevesebb, mint a fele, 84 milliárd euró. 

Nincs széthúzás

Az Oroszországhoz való viszony eddig is megosztotta a visegrádi együttműködést, de ez soha nem jelentette azt, hogy egyéb területeken ne tudjanak kooperálni. A V4 lényege ugyanis éppen az, hogy egy gyengén intézményesült, változó intenzitással, sokszor eseti jelleggel működő kormányközi szervezet - mondta Tóth Bálint László. Mint hangsúlyozta, alapvetően egyetértés van közöttük akár Oroszország agresszorként való elismerésében, vagy az ukrán lakosság támogatásában. Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak Magyarország, Szlovákia sem küld fegyvereket Ukrajnába.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.