Vita nélkül, a jelenlévő 15 képviselő egyhangúlag fogadta el, hogy 1 milliárd 450 millió forintért a debreceni Tervtár Tervező, Kivitelező és Szolgáltató Bt. és az MKB Consulting Zrt. legyen a békéscsabai repülőtér tervezésére kiírt feltételes közbeszerzési eljárás nyertese, aki elkészíti a megvalósíthatósági tanulmányt és az engedélyezési, valamint kiviteli terveket is. Figyelembe kell venni, hogy

az utasterminál előirányzott alapterülete ezer négyzetméter lesz, épül egy új, 2500 méter hosszú felszállópálya; emellett a feladat része a beruházás közmű- és közúti kapcsolódásainak tervezése is

– olvasható az előterjesztésben.

Fotó: Bencsik Ádám/Békés Megyei Hírlap

A nyílt közbeszerzési eljárásra négy pályázat érkezett be; a szerződés akkor válik hatályossá, ha a támogatói okiratot kiállítják.

A békéscsabai repülőtér fejlesztése már 2016 óta, a békési megyeszékhely Modern városok programjának aláírása óta napirenden van. A kormány 2020 december elején döntött a repülőtér fejlesztéséről, az előkészítésre akkor csaknem 154 millió forintot biztosítottak a Beruházás Előkészítési Alap terhére.

Az előkészítési szakasz 2024 végén zárulhat, a tényleges munkálatok pedig – mint arról korábban Herczeg Tamás (Fidesz) országgyűlési képviselő nyilatkozott korábban – 2025-ben kezdődhetnek el.

A fejlesztés sajtóhírek szerint mintegy 30-35 milliárd forintba is kerülhet.

Békéscsaba és Gyula a hazai repülőgépipar középpontja lesz, ehhez pedig cargo és üzleti utak lebonyolítására alkalmas repülőteret kell kialakítani, amely alkalmas sport- és egyéb tevékenységek befogadására is – erről Palkovics László innovációs és technológiai miniszter beszélt 2021 februári látogatásán.

 A békéscsabai repülőteret üzemeltető Békés Airport Kft. javarészt a magyar állam, valamint 3,3 százalékban az önkormányzat tulajdonában van.