Tavaly az első öt hónap során aktivált összes álláslehetőségnek 7,2 százalékát tették ki tanulókat kereső felhívások, idén májusra ez az arány közel 9 százalékra emelkedett.

Fotó: Balázs Attila / MTI

 

Ezekre a munkákra keresik leginkább a diákokat

Leginkább szakmunkás-állásokra keresnek a cégek tanulókat, a diákmunkára vonatkozó hirdetéseknek 18,9 százaléka vonatkozott ilyen munkakörre, a második leggyakoribb terület az adminisztráció, asszisztensi és irodai munka 12,5 százalékkal, a harmadik pedig a fizikai, segéd- és betanított munka kategória 9,3 százalékkal.

A jelentkezések száma változó: májusban látszik kiugró aktivitás a diákok részéről, ez a nyári munkalehetőségek szezonális növekedésével magyarázható. Éves összehasonlításban megfigyelhető növekedés a jelentkezések arányában, tavaly a januártól májusig tartó időszakban a jelentkezések 1,87 százaléka érkezett diákmunkára, idén ez az érték 2,4 százalékra emelkedett.

Félmillió forintos fizetést akarnak a pályakezdők

Elsősorban a Facebookon keresnek állást a pályakezdők, és a tavalyinál sokkal több kezdő bérrel számolnak – derült ki a Work Force felméréséből. Tavaly a 18–25 éves korosztály körében végzett felmérés szerint a pályakezdők igénye 350 ezer forint volt, idén ez már 450 és 600 ezer forint közé esik. A fővárosban még ennél is bátrabbak a fiatalok.

 

Legnépszerűbb diákmunkák

A legtöbb diákmunkára érkezett jelentkezés a szakmunka területén volt, a pályázatok 19,3 százaléka érkezett ebbe a kategóriába, ezt követi az adminisztráció, az asszisztensi és irodai munka 16,3 százalékkal, majd a marketing, média, PR 10,5 százalékkal.

A diákmunkák esetében jóval magasabb arányban szerepel a bérezés a hirdetések szövegében, mint a nem kifejezetten diákoknak szóló lehetőségeknél. 2022-ben a meghirdetett álláslehetőségek felében tüntették fel a fizetést, idén pedig már az 55,7 százalékukban szerepelt ez az információ. Ezek alapján a diákmunkák átlagos bérezése bruttó 1763 forint óránként

– mondta a Profession.hu termékfejlesztési igazgatója, Tüzes Imre. Hozzátette, hogy a három legjobban fizető terület az IT-programozás, -fejlesztés 2038 forintos, az építőipar és ingatlan 1956 forintos, valamint a pénzügy és könyvelés 1924 forintos átlagos bruttó órabérrel.

Az idei adatok szerint a diákoknak szóló álláslehetőségek több mint fele budapesti lokációval rendelkezik. 

18,4 százalékkal a második legtöbb hirdetést Pest vármegyében adták fel a munkáltatók, harmadik legtöbb lehetőséget pedig Győr-Moson-Sopron vármegyében kínálják a cégek a tanulóknak, ahol a célzottan nekik szóló munkalehetőségek 4,9 százaléka található.

Az összes álláslehetőséghez képest a diákmunka aránya Zala vármegyében a legmagasabb, itt a meghirdetett pozíciók 14,6 százaléka szól tanulóknak, ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén 14,5 százalékkal és Pest vármegye 13,2 százalékkal.