Alig négy hónappal ezelőtt, 2023. október elején jelentette be a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), hogy az útjelfestéssel és közúti táblázással foglalkozó vállalkozások nagy része felosztotta egymás között a hazai piacot 2012 és 2014 között.

Winter weather in Baden-Württemberg
„Megcsúsztak” a kartellező sószóró cégek.
Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Egyeztettek a beadandó árakról és felosztották egymás között a pályázatokat

A nemzeti versenyhatóság mintegy 300 milliós bírságot szabott ki 17 vállalkozásra az ország teljes területét lefedő sorozatos összejátszások miatt, egyes felelősöknek pedig büntetőjogi következményekkel is szembe kellett nézniük.

Most újabb, hasonló kartellügyet zárt le a Versenyhivatal. A nemzeti versenyhatóság 2014-ben indított vizsgálatot, mert észlelte, hogy az ország jelentős útszórósó-forgalmazó vállalkozásai a csúszásmentesítő anyagok beszerzésére kiírt magyarországi közbeszerzéseken a beadandó árakról egyeztetéseket folytattak és a pályázatokat felosztották egymás között. 

A versenyfelügyeleti eljárás igazolta, hogy az érintett vállalkozások 2011 és 2014 között hét, többségében közbeszerzési tenderen egyeztették az ajánlati áraikat, a nyertes személyét, illetve felosztottak egymás között egyes tendereket.

Ezek között voltak a Magyar Közút Zrt., a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. beszerzései, illetve székesfehérvári és gödöllői tenderek is. Két esetben közvetítőkön keresztül folyt a jogsértő egyeztetés.

A jelentős számú vállalkozást és nagyszámú tendert vizsgáló komplex kartell eljárását a kénytelen volt felfüggeszteni, a vizsgált összejátszások ugyanis nem csupán versenyhatósági következményeket vontak maguk után, hanem büntetőeljárás is folyamatban volt egyes közbeszerzésekkel kapcsolatban.

A GVH összesen mintegy 3,5 évig várt a büntetőeljárás jogerős lezárására, mely alapján a rendelkezésre álló bizonyítékok újraértékelése is szükségessé vált. Több vizsgált tender kapcsán a Fővárosi Törvényszék jogerős ítéletében a kartellbűncselekmény elkövetését is megállapította.

Enyhítő körülmény: a hat vállalkozásból négy teljes körűen elismerte a jogsértést

A GVH Versenytanácsa az elkövetett jogsértések értékelésekor kiemelten súlyosító körülményként értékelte, hogy azok közpénzeket érintő beszerzési eljárások felosztására irányultak, illetve hogy a vállalkozások vezető tisztségviselői is részesei voltak. A versenyhatóság ugyanakkor enyhítő körülményként vette figyelembe egyes résztvevők együttműködését, ugyanis a hat vállalkozásból négy teljes körűen elismerte a jogsértést, lemondott a jogorvoslatról és megfelelési program bevezetését vállalta.

A GVH Versenytanácsa végül

  • a MAGYAR PLASTIROUTE Kft.-re 139 millió forint,
  • a SOLINWEST 2000 Kft.-re 112,4 millió forint,
  • a SZABOLCS-MAG 98 Kft.-re 74,4 millió forint,
  • a „TRANSIT-SPEED” Kft.-re 42 millió forint,
  • a Kelet-Trans 2000 Kft.-re 24 millió forint,
  • az Agrochimtranspack Kft.-re pedig 8 millió forint,

tehát összesen 399,8 millió forint bírságot szabott ki a hat vállalkozásra.

Üdvözli a Versenyhivatal a bankok hitelezési versenyét

A GVH javasolja a kölcsönt igénylőknek, hogy mindig kérjenek több banktól is ajánlatot, alaposan tájékozódjanak egy hitelfelvétel előtt.