Nyoma sincs az állami nyilvántartásokban annak a börzsönyi arany- és ezüstkincsnek, amelyekről rendre felröppennek a hírek a bányászati terveiről beszámoló Hun-Bányászat Kft. közlése alapján. Elsőként a Világgazdaság számolt be 2021-ben arról, hogy egy cég nagy mennyiségű aranyat nyerne ki börzsönyi bányákból, de már akkor is megírtuk, hogy a bányahatóság nem látja igazoltnak a kinyerhető mennyiségű nemesfém meglétét.
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága most a Világgazdaság megkeresésére általánosságban annyit közölt, hogy a hatóság munkatársai azon dolgoznak, hogy a nemzetgazdaság szempontjából stratégiai fontosságú nyersanyagok (szénhidrogének, geotermikus energia, ércek, kritikus elemek, építőipari nyersanyagok) előfordulásának, mennyiségének, minőségének és kitermelhetőségének előrejelzéséhez, az ezekkel történő fenntartható gazdálkodáshoz a lehető legteljesebb mértékben hozzájáruljanak.
A hatóság által vezetett nyilvántartás adatainak áttekintése alapján az állapítható meg, hogy a mindenkori állami földtani szolgálat börzsönyi ércesedés vonatkozásában végzett kutatása, vizsgálata alapján
perspektivikus ércvagyon nem azonosítható a kérdéses területen.
Az Állami Ásványi Nyersanyag Nyilvántartás adatai szerint mindösszesen 0,61 tonna arany és 11,2 tonna ezüst található itt, amely bányanyitásra nem értelmezhető mennyiség.
Az azóta e tárgyban napvilágot látott írások számos olyan eseményről, további tervről számolnak be, amelyek a kutatások haladását sugallják. De csak sugallják. Figyelemkeltő állítás például, hogy a nemesfémvagyon létét a NASA által is használt eszközökkel kutatják, vagy hogy a kft. már ott tart, hogy kérné a kiszemelt területen indítandó munkához a koncessziós pályázat kiírását.
Csakhogy a Világgazdaságot bányászati körökből arról tájékoztatták, hogy a hivatkozott NASA-eszköz mindössze néhány méterrel lát a felszín alá, miközben ércet, nemesfémércet nagy területen és jelentős mélységtartományban kell kutatni, a felszíntől akár néhány kilométeres mélységig is.
Vagyis az említett georadar nem tartozik az érckutatás nemzetközileg elismert eszközei közé, hiszen használhatatlan ásványvagyon pontos becslésére.
Persze, létezhet ennél többet tudó berendezés is, de szerencsés lenne, ha a létezéséről a kft.-n kívül más is tudna. Mellesleg a NASA-berendezéssel készülő vizsgálat eredményét a Hun-Bányászat 2022 végére ígérte.
Régebben valóban volt bányászható arany és ezüst a Börzsönyben, de azt már évszázadokkal ezelőtt kitermelték. Még a XX. században is többször kutatták állami (három nagy állami kutatási kampány folyt) és magánvállalkozások a hegység lehetséges lelőhelyeit, de gazdaságosan kitermelhető nemesfém vagyont nem találtak.
Felhagyott a munkával például az Aurum Resources Inc., a Lone Star Kft., a Rózsabánya Bányászati Kft. és a Bezina Bányászati Kft.. Jelenleg nincs a Börzsönyben egyetlen hatályos érckutatási terület sem, csak andezitet bányászatot folytat Márianosztrától délnyugatra a Colas-Északkő Bányászati Kft.
Problémás az is, hogy a kft. koncessziós pályázat kiírását kérné. A jogszabályok szerint ilyesmire ugyanis nincs mód. A nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény kimondja, hogy természetes előfordulási helyükön a föld méhének kincsei a nemzeti vagyon részeként az állam kizárólagos tulajdonát képezik. A hatályos jogszabályok szerint Magyarországon csak koncessziós keretek között lehetséges aranyat kutatni és kitermelni. Koncessziós jogot az energiaügyi miniszter által kiírt pályázaton lehet elnyerni.
Persze, még akármi is történhet. A Világgazdaságnak nem tiszte az ügyben állást foglalni, de közzétesszük az elmúlt 12 évben a lapunkban e tárgyban összegyűlt információt. Először 2012-ben írtunk olyan nagy hazai ásványkincs-bányászati tervről, amely a Hun-Bányászati Kft.-t vezető Varga Istvánhoz volt köthető. Akkor még más volt a cégnév és a hatalmas pénzt ígérő ásványvagyon is. Jöjjön tehát az azóta eltelt időszak kronológiája.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.