Rendészeti szakszervezetek szerint egyre kevesebb forrás jut a rendőrök és a rendészeti alkalmazottak béreire, emiatt rendőrhiány alakult ki Magyarországon. Pintér Sándor belügyminiszter megítélése szerint is alacsonyak a rendőri bérek. Erről is beszélt a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának legutóbbi meghallgatásán. Elmondta: már kérte a kormánytól, hogy igyekezzenek megemelni a hivatásos állomány bérét. Egyelőre arra kapott ígéretet, hogy a rendőrök 2026 elején ismét megkapják a hathavi fegyverpénzt. Emellett bízik abban, hogy további béremelésre is mód nyílik.
A béremelés, úgy tűnik, később valósulhat meg, ugyanis minden jel arra utal, hogy ebből jövőre is kimaradnak a rendvédelmi igazgatásban dolgozók, akiknek már hosszú ideje nem növekedett érdemben az alapbérük. Januártól ugyan nőtt a bérpótlék-kiegészítés összege 79 500 forinttal, korábban, 2022 szeptemberében pedig 116 ezerrel, az viszont nem érintette a későbbi nyugdíjukat is meghatározó alapbért.
Illetménytáblájuk szerint a legtöbb fizetési osztályban és fizetési fokozatban a garantált bérminimumnál vagy esetleg annál alacsonyabb összegben határozták meg az illetménysáv alsó határát. Az utóbbi esetben a magasabb bérminimumot kapják.
A rendvédelmi alkalmazottak átlagilletménye jelenleg bruttó 437 ezer forint, 200 ezer forinttal marad el a Központi Statisztikai Hivatal által mért bruttó átlagkeresettől.
A Független Rendőr Szakszervezet főtitkára szerint a legrosszabb helyzetben a rendvédelmi igazgatási alkalmazottak és a rendvédelmi munkavállalók, így például gépkocsivezetők, fizikai dolgozók vannak, itt a legalacsonyabbak a keresetek. Pongó Géza 20-30 százalékos alapbéremelést tartana szükségesnek minden rendőrségi dolgozó esetében.
A kormány – elismerve a rendvédelmi és honvédelmi szerveknél dolgozók alacsony bérét – még 2019-ben döntött úgy, hogy külön juttatással „az ország gazdasági teljesítőképességének arányában elismeri a fegyveres testületeknél szolgálatot teljesítők hivatástudatát, az ország biztonsága érdekében tett erőfeszítéseiket”.
Eredetileg 2020-tól háromévente ismétlődő, hathavi illetménynek megfelelő javadalmazásról volt szó, amelyet jogszabályban rögzítettek volna. Az úgynevezett fegyverpénzt végül két év csúszással, eddig egyetlen alkalommal, 2022 februárjában kapta meg a rendvédelmi hivatásos állomány. Összesen 91 milliárd forintot fizettek ki a rendőröknek fegyverpénzként, az egy főre jutó átlagos juttatás 2,7 millió forint volt. A szakszervezetek szerint jelentős feszültséget okozott, hogy a mintegy 50 ezres összlétszámból nagyjából 13-14 ezren semmit sem kaptak, hiszen a pluszjuttatás csak a hivatásos állomány tagjainak járt.
A Belügyminisztérium ígérete szerint tehát 2026-ban ismét érkezhet a fegyverpénz, béremelésről pontosabbat viszont egyelőre nem tudni.
A köztisztviselői illetményalaphoz, amely a legfontosabb lenne, már legalább 15 éve nem nyúltak, pedig ennek évente automatikusan kellene emelkednie az infláció vagy a nemzetgazdasági átlagkereset mértékével ahhoz, hogy a fizetések értékkövetők legyenek
– véli Pongó Géza. Továbbra is szeretnék elérni, hogy a kormány törvénybe foglalja és a parlament elfogadja, hogy háromévente járjon a fegyverpénz, ez azonban szerintük nem helyettesíthetné a szükségessé vált béremelést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.