BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszületett a döntés Magyarországról: váratlant lépett a nagy hitelminősítő – Varga Mihály és Nagy Márton még az éjjel megszólalt

Kihirdették az ítéletet a magyar gazdaságról. A Fitch hitelminősítő értékelése fontos kapaszkodó lehet a magyar gazdaságnak.

Pénteken, késő este nyilvánosságra hozta az idei második, Magyarország adósbesorolásáról szóló felülvizsgálatát a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő döntésére azonnal reagált a Pénzügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium is.

hitelminősítő Fitch Ratings at Canary Wharf in London
Megszületett a döntés Magyarországról: váratlant lépett a nagy hitelminősítő – Varga Mihály és Nagy Márton rögtön megszólalt / Fotó: AFP

A Varga Mihály és a Nagy Márton vezette tárca ezzel az elmúlt hetekben bevett gyakorlatot követte: a múlt heti Moody’s döntést is együttesen kommentálta.

Megszületett a döntés Magyarországról: váratlant lépett a nagy hitelminősítő

A pénzügyminiszter először is emlékeztetett rá, hogy az elmúlt hetekben mindhárom nagy hitelminősítő vizsgálta Magyarországot:

  • a Standard&Poor’s megerősítette hazánk befektetésre ajánlott besorolását stabil kilátással.
  • A Moody’s is helybenhagyta a besorolást, a kilátást stabilról negatívra változtatta,
  • míg most a Fitch Ratings éppen ellentétesen, negatívról stabilra javította a magyar gazdaságra vonatkozó értékelését, a minősítés maradt a BBB kategóriában.

Ez azért is kedvező üzenet, mert a negatív kilátás 2023 januárjától érvényben volt, vagyis egy majdnem kétéves időszak zárult le, és fordult át pozitív tartományba. Ez váratlannak mondható, legalábbis előzetesen a rontás lehetősége is benne volt a pakliban.

A nagy amerikai hitelminősítő dicsérte a magyar gazdaság stabilitását, az infláció erőteljes csökkentését és a beruházások növekedését. A szakértők gyorsuló gazdasági növekedésre és csökkenő költségvetési hiányra számítanak a következő években. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy feltételezhetően nem oldják fel, és a jövőben is korlátozni fogják Magyarország teljes körű hozzáférését az uniós pénzekhez. Azt is előrevetítette, hogy az új jegybanki vezetés folytatja majd a monetáris lazítást, és 2025 végére 5,25 százalékpontra csökkenhet az alapkamat.

Az átlagos inflációt 2024-ben 3,7, majd 2026-ban 3,4 százalékra várja. A GDP növekedése 2026-ra 3,5 százalékra pöröghet fel.

Hitelminősítés: Varga Mihály és Nagy Márton azonnal reagált

Sikerrel vette a magyar gazdaság az idei év utolsó hitelminősítését. A Fitch nemcsak megőrizte a befektetésre ajánlott besorolást, hanem stabilra javította a Magyarországra vonatkozó kilátásait – fogalmazott Varga Mihály a közösségi oldalán abban a videóban, amelyben a friss döntést értékelte.

Felidézte azt is, hogy csak 2024-ben tizenkét alkalommal vizsgálták a hitelminősítők Magyarországot, és a külső körülmények romlása ellenére minden alkalommal befektetésre ajánlott kategóriában tartották.

Nagy Márton tárcája pozitív megerősítésként jellemezte, hogy a Fitch Ratings változatlanul befektetésre ajánlja Magyarországot, a kilátást pedig stabilra javította.

Magyarország pozitív visszaigazolást kapott a hitelminősítőtől

– húzták alá. A három legnagyobb hitelminősítő továbbra is egyöntetűen befektetésre ajánlja hazánkat, ami a töretlen bizalmat tükrözi. A Fitch döntése a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint rámutat, hogy a magyar gazdaság alapvető fundamentumai stabilak.

Magyarország megítélése a nemzetközi pénzpiacokon kedvező, a magyar állampapírok népszerűsége töretlen. A minisztérium jelezte, hogy a kormány megteremtette a költségvetés és a növekedés egyensúlyát. A 2025-ös békeköltségvetés a tartós konjunktúra alapjainak lefektetésével hozzájárul, hogy a magyar gazdaság visszatérjen a fenntartható és magas ütemű növekedési pályára. Ezt az irányt erősíti meg a Fitch pozitív minősítése.

Azzal folytatták, hogy a magyar gazdaság stabil és válságálló. 

  1. Töretlenül magas a foglalkoztatottság, 2010-hez képest egymillióval többen, 4,7 millióan dolgoznak, a regisztrált munkanélküliek száma történelmi mélyponton van.
  2. Az év első tíz hónapjában a kiskereskedelmi forgalom összességében 2,8 százalékkal nőtt, ami az uniós középmezőny elejébe tartozik.
  3. A turisztikai ágazat is kimagaslóan teljesít, 2024. január–októberben 15,5 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, ami 10,2 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest.
  4. A kormány célzott és hatékony intézkedéseivel letörte és alacsony szintre szorította az inflációt, amelynek mértéke októberben mindössze 3,2 százalék volt.
  5. Ehhez társul a reálbérek már több mint egy éve tartó dinamikus növekedése, ami szeptemberben 9,2 százalékot ért el.

A jelentős bérdinamika tartós maradhat, a hároméves bérmegállapodás garantálja, hogy 2025-ben és azt követően is nagymértékben növekedjen a fizetések vásárlóereje. A kormány célja, hogy 2025-ben a magyar gazdaság 3 százalék fölötti növekedést érjen el, ennek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg.

A kormány a növekedés támogatása érdekében 21 intézkedésből álló Új gazdaságpolitikai akciótervet dolgozott ki. Ennek célja, hogy tovább növelje a fizetések vásárlóerejét, biztosítsa a megfizethető lakhatást, továbbá a Demján Sándor-programon keresztül megduplázza a hazai kkv-k méretét, és hozzájáruljon a vállalkozások termelékenységi ugrásához. Az akcióterv összesen 4000 milliárd forintnyi forrást mozgat meg.

A konjunktúra eredményeiből a társadalom és a gazdaság lehető legszélesebb köre részesül majd, különösen a magyar családok és a hazai kkv-k – zárta közleményét a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Bérmegállapodás, duplázódó családi adókedvezmény, hitelplafon – itt a kormány gazdasági akcióterve

Gazdasági akciótervet hirdet meg a kormány, ezt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be a kormányinfón.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.