Ahogy az államnak, úgy a betegeknek is folyamatosan nőnek a gyógyszerkiadásai. Míg 2019-ben a teljes hazai gyógyszerpiac 531 milliárd forint volt, addig 2024 végére ez a szám 738 milliárdra nőtt.
A hazai gyógyszertárakban 3500-3800 forint a betegek »fájdalomküszöbe«, azaz ennyit még zokszó nélkül kifizetnek a felírt orvosságaikért. Az ennél drágábban kapható készítmények közül gyakran csak azokat kérik, amelyeket nélkülözhetetlennek ítélnek állapotuk menedzselésében
– mondta Gábor Tamás gyógyszerész, piaci elemző a Népszavának.
Szerinte 2019-től 2024 végéig a betegek térítési díjakra 25 százalékkal, az egészségbiztosító a támogatásokra mintegy 44 százalékkal költöttek többet. Az államnak gyakorlatilag minden támogatási formában nőttek a kiadásai, csak a közgyógyellátottakra 2019-ben fordított 17,2 milliárdos keret lett évről évre kisebb, mostanra már csak 15,9 milliárd forint.
A legszegényebbeknek szánt támogatás is változott, a jogosultak száma évről évre kevesebb.
A KSH 2019-ben még 283 ezer olyan embert jegyzett, aki helyett az állam állta a térítési díjat, a 2023-as, ez idáig utolsó adatközlésben már csak 262 ezren maradtak a közgyógyellátási rendszerben,
mivel időközben a jogosultság szabályai egyre szigorodtak
Gábor Tamás szerint lényegesen nem változtak a páciensek terhei a klasszikus szív- és érrendszeri, az emésztésre ható és a neurológiai termékkörben. Viszont jelentősen nőhettek a költségeik az úgynevezett egyedi méltányosság keretében felírt gyógyszerek esetében. Az ide sorolt készítmények árát nem hagyományos ártárgyaláson alakítják ki, hanem az egészségbiztosító a gyógyszer gyártója által javasolt beszerzési ár alapján, jogszabály szerint számolt fogyasztói árból átvállalja a döntően nagyobbik hányadot.
A több százezer forintos terápiás adagok többségéért a betegek is tízezer forint körüli összeget fizetnek térítési díjként.
Míg az egyedi méltányosság keretében adható szerekre 2019-ben az egészségbiztosító 25,5 milliárdot költött, addig ez az összeg 2024-re 47,2 milliárdra ugrott.
Noha a támogatotti körbe tartozó készítmények árát a forgalmazók nem emelhették, az állam és a betegek költségei is nőttek. Ez úgy lehetséges, hogy a gyártók a már egyszer a támogatási rendszerbe fogadott gyógyszereknél nem tudják érvényesíteni a gyártási költségeik növekedését, ezért azokat az új készítmények árában próbálják kompenzáltatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.