A cégvezetők számára a legnagyobb kihívást a költség- és humánerőforrás-korlátok jelenthetik – derül ki a Protechtor CIO Navigátor felmérésből, mely több mint 70 hazai vállalati IT-vezető megkérdezésével készült. Az innovációs szándék tehát megvan, sőt, a cégek 56 százaléka ma már előre definiált digitalizációs stratégiát követ, ami óriási előrelépés.
Ugyanakkor nagy a szakadás a piacon: míg a vezetők nagyobb része optimistán tekint a 2025-ös évre, és 50 százalékuk bővülő IT-büdzséből remél gazdálkodni, éppen ennyien aggódnak amiatt, hogy változatlan vagy alacsonyabb pénzügyi források mellett kell helytállniuk a fokozódó technológiai versenyben.
A Stylers Group idén először készítette el a Protechtor CIO Navigátor kutatást azzal a céllal, hogy feltérképezze a magyar IT-vezetők stratégiai döntései mögött álló tényezőket, feltárja a 2025-ös év főbb piaci trendjeit, valamint a CIO-kat leginkább foglalkoztató kihívásokat. A felmérésben 72 innovatív közép- és nagyvállalati felső vezető (CIO, CTO) vett részt.
Miközben a válaszokból egy szélsőségek között feszülő IT-piaci körkép rajzolódik ki, két dologban egyetértett a megkérdezettek többsége: 2024-et kifejezetten nehéz évnek élték meg (57 százalék), idén a CIO-k legfontosabb prioritása pedig továbbra is a költséghatékony működés és az üzleti folyamatok optimalizálása marad
– foglalja össze Laczkó Gábor, a Protechtor technológiai és üzleti tudásmegosztó közösséget működtető Stylers Group egyik alapító tulajdonosa.
Habár a válaszadók 60 százaléka pozitív piaci változásokra számít 2025-ben, kihívás is akad bőven. A CIO-kat leginkább a negatív piaci folyamatok IT-büdzsére gyakorolt hatása (28 százalék) foglalkoztatja, melyet szorosan követ 22 százalékos aránnyal a mesterséges intelligencia (MI) implementációja, illetve a technológia optimális és biztonságos használata. Ez utóbbi kapcsán a vállalatok jelentős része küzd a megfelelő kompetenciák kiépítésével, emellett megjelenik az adatvagyon hatékony strukturálásának igénye is.
A Protechtor CIO Navigátor kitér arra is, hogy
a megkérdezettek több mint fele rendelkezik belső digitalizációs stratégiával 2025-re, és 2024 végén további ötödük már dolgozott rajta.
A digitalizációs törekvések középpontjában továbbra is az operatív, hatékonyságnövelő folyamatok állnak, elsősorban a HR és a pénzügy területén (65 százalék), de a döntéshozatal támogatása (63 százalék) és az üzletiintelligencia-megoldások (54 százalék) is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak.
A megkérdezettek kétharmada tervezi új technológia bevezetését a következő 12 hónapban, a fókuszterületek tekintetében pedig nincs sok meglepetés. A felhőtechnológia népszerűsége nem lankad: a cégek 61 százaléka jelezte, hogy nőni fog az ehhez kapcsolódó szolgáltatások szerepe az IT-stratégiájukban, ugyanakkor az is kiderült, hogy csupán egyötödük működik tisztán felhőkörnyezetben, és a többség a hibrid megoldást választja a vállalati alkalmazások hosztolása során.
A fejlesztési hatékonyság növelését célzó low-code/no-code technológia szintén egyre meghatározóbb a vállalati alkalmazások készítése során, a felmérésben részt vevők csaknem fele használ ilyen eszközöket a fejlesztéshez, miközben további negyedük már tervezi azok bevezetését.
A mesterséges intelligenciát a felmérésben részt vevő vállalatok döntő többsége már napi szinten alkalmazza, elsősorban a munkatársak támogatására, szoftverfejlesztésre és adatelemzésre, de egyre jelentősebb a vállalati alkalmazások hatékonyságának növelésében is, így például a termelésmenedzsment optimalizálásában vagy az infrastruktúra üzemeltetésében.
Az új technológiát bevezetők 89 százaléka számít kihívásokra a folyamat során, az implementáció előtt álló legjelentősebb akadályt éppen az emberi erőforrás és a belső tudás hiányában látják, és mivel a válaszadók többsége az üzleti igények gyors kielégítésére törekszik, a szenior és expert szakemberek iránti kereslet a legnagyobb – képezni nincs idő, és az erre fordítható források is szűkösek. A legkeresettebbek a fejlesztők, nem meglepő módon őket szorosan követik az MI-specialisták, valamint az üzemeltető és DevOps oldali szakemberek, de üzleti IT-szakértőkre is sok cégnél lesz szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.