BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Víziközmű ellen indított eljárást a hatóság, mert vízóracserekor megkárosíthatta a fogyasztókat

Visszaélhetett erőfölényével egy fővároshoz közeli víziközmű-szolgáltató. A Gazdasági Versenyhivatal versenyfelügyeleti eljárást indított az Érd és Térsége Regionális Víziközmű ellen, mert a gyanú szerint indokolatlanul magas mértékben állapíthatta meg a mellékvízmérők műszaki átvételéért és plombálásáért fizetendő szolgáltatási díjakat.

Valószínűsíthetően visszaélt erőfölényével az érdi központú, összesen nyolc Pest vármegyei településen ivóvíz-, illetve szennyvízelvezetési szolgáltatást biztosító víziközműcég a mellékvízmérőkhöz köthető egyes szolgáltatások árazásának meghatározásakor. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárás keretében vizsgálja meg a vállalkozás valószínűsíthető jogsértését – írja a hatóság a honlapján.

20240503-TRV-esemeny-Debrecen-KA
Víziközmű ellen indított eljárást a hatóság
Víziközmű ellen indított eljárást a hatóság / Illusztráció: Kiss Annamarie

Az 1993-ban alapított Érd és Térsége Regionális Víziközmű Kft. (ÉTV) ivóvíz-szolgáltatást végez Érden, továbbá a vízellátó-, illetve szennyvízelvezető rendszereket üzemelteti Diósd, Herceghalom, Pusztazámor, Sóskút, Tárnok, Törökbálint településeken, valamint Remeteszőlős községben. A vállalkozásnak jelenleg hét települési önkormányzat (Érd, Diósd, Herceghalom, Pusztazámor, Sóskút, Tárnok, Törökbálint) a tulajdonosa, továbbá szakmai befektető a cégben a Veolia Víz Zrt. és Fővárosi Csatornázási Művek Zrt.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) gyanúja szerint 

az ÉTV indokolatlanul magas mértékben állapította meg a mellékvízmérők műszaki átvételéért és zárral való ellátásáért (plombálás) fizetendő szolgáltatási díjakat.

A kifogásolt magatartás az ÉTV működési területén vezetékes mellékvízmérő órával rendelkező valamennyi ügyfelet érintheti az új mellékvízmérő órák felszerelésekor, valamint azok rendszeres és kötelező cseréjekor. 

A fentebbiek alapján a vállalkozás valószínűsíthetően visszaélt gazdasági erőfölényével, ezzel pedig többletköltségeket okozott az érintett területen élő fogyasztóknak.

A víziközműcég mindaddig ártatlan, amíg a hatósági eljárás be nem bizonyítja az ellenkezőjét

A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam hat hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb hat hónappal meghosszabbítható. A GVH felhívja a figyelmet arra, hogy a versenytörvény szerint az ügyfélnek a tényállás tisztázásához szükséges adatok közlésére való felhívásától az annak teljesítéséig terjedő időtartam az ügyintézési határidőbe nem számít bele.

A Gazdasági Versenyhivatal korábban több víziközmű vállalkozással, köztük az ÉTV-vel szemben is folytatott versenyfelügyeleti eljárást. A nemzeti versenyhatóság a 2012-ben lezárt eljárásában megállapította, hogy a cég túlzottan magas díjat alkalmazott a mellékvízmérők plombálásáért olyan esetekben, amikor azokat más vállalkozás szerelte fel vagy cserélte ki, így pedig visszaélt erőfölényes piaci helyzetével. A GVH ezen felül 2013-ban a tatabányai Északdunántúli Vízmű Zrt.-t, 2015-ben pedig a pécsi Tettye Forrásház Zrt.-t marasztalta el hasonló jogsértések miatt.

Lecsap a trükköző boltokra a GVH – vizsgálatokat készít elő

A versenyhivatal azt is elárulta, hogy már látszik az árrésstop hatása. A GVH ezt az online árfigyelő adataiból szűrte le, de vizsgálatokra is készül az élelmiszer-kereskedelem terén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.