„A 2024. decemberi előrejelzésünkhöz képest kismértékben alacsonyabb növekedéssel számolunk a 2025-es évre vonatkozóan. A 2,6 százalékos növekedési várakozásunkat 2,3 százalékra változtattuk, ami elsősorban a várakozásoknál magasabb inflációs környezetnek és a gyenge külső konjunktúrának tudható be” – közölte a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. friss prognózisában, egy nappal azt követően, hogy a kormány is visszavágta az idei növekedési jóslatát. A nemzetgazdasági minisztérium a korábbi 3,4 százalék helyett 2,5 százalékos GDP-növekedés vár 2025-ben a német gazdasági problémák és a gyenge beruházási aktivitás miatt.
A Századvég elemzői szerint az infláció 2025 első negyedévben 5,0 százalék felett tetőzhet, majd az év végére ismételten az inflációs célsáv felső széléhez (4,0 százalék) közelíthet. Így éves szinten 2025-ben 4,5 százalékon alakulhat a pénzromlási ütem, majd 2026-ban 3,3 százalékra mérséklődhet.
Az inflációs folyamatokban meghatározók lesznek a világpiaci tendenciák. Egyrészről az eddigi dezinflációs trend megtörése látszik: a globális infláció gyorsulása, illetve az élelmiszerek világpiaci árának növekedése emelheti az importált inflációt. Másrészről viszont az olajkitermelési kapacitások növekedésével az üzemanyagárak világméretű csökkenése mérsékelheti az inflációs nyomást.
Emellett a forintárfolyam alakulása is erősen hat a hazai inflációs folyamatokra: stabilan 400 forintos euróárfolyam mellett a pénzromlás ütem is lassulhat.
Az inflációs folyamatok meghatározzák a jegybank mozgásterét is: idén kedvező inflációs és pénzpiaci folyamatok esetén is csak egy kamatcsökkentést várunk 2025 negyedik negyedévében.
A Századvég Konjunktúrakutató előrejelzése szerint a magyar bruttó hazai termék (GDP) volumene 2,3 százalékkal emelkedhet, amelyet 2026-ban további 3,7 százalékos bővülés követhet. A növekedés motorja főleg a fogyasztás lehet, mely idén 3,1, jövőre 2,7 százalékkal emelkedhet. A fogyasztás bővülését a reálbérek emelkedése, a kormányzat gazdasági akcióterve, az egyre szélesebb bázisúvá váló szja-mentesség és az idén esedékes lakossági állampapírkamatok kifizetése támogathatja. A kedvezőtlen inflációs folyamatok azonban óvatosabb lakossági viselkedést indukálhatnak, ami visszafoghatja a fogyasztás bővülésének mértékét.
Ami a beruházásokat illeti, inkább az év második felében várható számottevő növekedés.
A kedvező beruházási adatokhoz az ipari nagyberuházások (BMW, BYD, CATL) aktiválása, illetve a különböző állami infrastrukturális fejlesztések megvalósítása is hozzájárulhat. A tavalyi alacsony bázis szintén szerepet játszhat abban, hogy az év második felében pozitív lehet a beruházások hozzájárulása a hazai GDP alakulásához. Várhatóan 2025-ben 2,9, majd 2026-ban 3,4 százalékkal növekedhetnek a beruházások.
Ugyancsak az év második felében várják az export felpattanását. A kivitel szempontjából meghatározó a német gazdaság teljesítményének alakulása: amennyiben a német gazdaság az adósságfék elengedésének köszönhetően ismételten növekedési pályára áll, az a magyar gazdaság teljesítményére már önmagában is pozitív hatást gyakorolhat.
A Századvég elemzői a 2025-ös költségvetési törvényben előre jelzett 3,7 százalékos hiánycélt szigorú költségvetési gazdálkodás mellett tarthatónak ítélik, ugyanakkor felfelé mutató kockázatként említik a költségvetési szervek és szakmai fejezetek kiadásainak előirányzott szinten tartását.
Kockázat továbbá az uniós bevételek elmaradása is, amelyet az uniós programok kiadásainak hasonló mértékű visszafogásával lehetséges kezelni
– állapítják meg, hozzátéve, hogy ennek alapján 2025-ben az államadósság a GDP 73,0 százalékára mérséklődhet.
A Nemzetgazdasági Minisztérium legújabb közleménye 2026-ra 3,5 százalékos hiányt jelzett előre a korábban várt 2,9 százalékos GDP-arányos deficit után. A megemelt hiánycél véleményük szerint kellő mozgásteret biztosít a 2026-ra bejelentett adócsökkentések és kiadásnövelő intézkedések megvalósítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.