Megjelent a Ginop Plusz Nemzeti Bajnokok pályázati felhívás, amelynek keretében 155 milliárd forintos keretösszeggel elindul a „Zöld és digitális átállást célzó egyműveletes kombinált hitelprogram” – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A konstrukció a Demján Sándor Program részeként valósul meg, amelyen keresztül a kormány 2025-ben összesen több mint 1400 milliárd forint fejlesztési forrást juttat a gazdaságba, így segítve a kkv-knak.
Az Európai Unió társfinanszírozásával most meghirdetett, kiemelt fontosságú (Pillér) pályázat célja, hogy támogassa a hazai exportáló és beszállító kis- és középvállalkozásokat technológiai, digitális és környezeti megújulásukban, ezáltal erősítve versenyképességüket.
Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára a program kapcsán kiemelte, a beruházási aktivitás élénkítése kulcsfontosságú a gazdasági növekedéshez. A most elindított program nemcsak pénzügyi eszköz, hanem a kormány támogatásának kifejezése is: bíznak a magyar vállalkozásokban, a kis- és középvállalkozások között is keresik és segítik a leendő nemzeti bajnokokat.
A konstrukció úgynevezett „egyműveletes kombinált” formában működik: a vállalkozások egyetlen helyszínen, az MFB Pontokon igényelhetnek nullaszázalékos kamatozású beruházási hitelt, amelyhez 30 százalékos vissza nem térítendő támogatás társul. Az igényelhető támogatás összege 150 és 600 millió forint között mozog, amelyből legfeljebb 180 millió forint vissza nem térítendő forrás lehet. A támogatásra azok a növekedési potenciállal rendelkező, beszállítóként vagy exportőrként működő kkv-k jogosultak, amelyek legalább három lezárt üzleti évvel rendelkeznek, öt főnél több munkavállalót foglalkoztatnak, és az előző üzleti évben meghaladták a 100 millió forintos nettó árbevételt.
A támogatott projekteknek kötelezően tartalmazniuk kell:
Ezenfelül további elszámolható költségek:
A beszállító- vagy exportálóvállalkozások következő szintre lépéséhez, valamint termelékenységük növeléséhez, elengedhetetlen az új tudás, technológiák és üzleti ismeretek bevonása. Ennek támogatására a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség testreszabott, térítésmentes tanácsadási szolgáltatást kínál, amely kifejezetten a vállalkozások export- és beszállítói képességeinek erősítésére irányul. A tanácsadási szolgáltatás a www.vali.hu oldalon keresztül érhető el.
Katona Bence, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója hangsúlyozta: a gazdaság hosszú távú megerősítéséhez elengedhetetlen, hogy a vállalkozások gyors és kedvező kondíciókkal bíró pénzügyi támogatáshoz jussanak. Az MFB Pont Plusz országos hálózat lehetővé teszi, hogy a fejlesztési források hatékonyan eljussanak a vállalkozásokhoz, ott, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.
A program keretében kizárólag Budapesten kívüli településeken megvalósuló beruházások támogathatók, összhangban az Európai Unió kohéziós politikájára vonatkozó szabályozással. A pályázati felhívás 2025. május 20-tól elérhető a palyazat.gov.hu oldalon, a kérelmek benyújtására június 23-tól van lehetőség az MFB Pontokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.